Budownictwo

Kiedy konieczne jest zatrudnienie inspektora budowlanego?

inspektor nadzoru inwestorskiego

Każda inwestycja budowlana wymaga odpowiedniego dopilnowania i nadzoru. W tej kwestii bardzo istotne jest, aby wszystko zostało wykonane zgodnie ze sporządzonym planem oraz przede wszystkim zgodnie z prawem. Jedną z metod na dopilnowanie prac budowlanych oraz całej inwestycji jest zatrudnienie inspektora nadzoru budowlanego. Kiedy trzeba go koniecznie zatrudnić, a kiedy nie jest to wymagane? Na czym polega dokładnie jego praca i dlaczego warto skorzystać z takiej pomocy? Dowiedz się więcej już teraz!

Kim właściwie jest inspektor budowlany i czym różni się od kierownika budowy?

Praca na budowie powinna być odpowiednio kontrolowana – to chyba fakt, z którego zdaje sobie sprawę każdy. Bez odpowiedniego nadzoru i kontroli wiele etapów mogłoby zostać wykonanych niezbyt dokładnie oraz w nieodpowiedni sposób, co będzie miało swoje konsekwencje w przyszłości. Jednym ze sposobów na to, aby dopilnować każdego etapu inwestycji budowlanej jest zatrudnienie wykwalifikowanego inspektora nadzoru budowlanego z zewnętrznej firmy, nie powiązanej z wykonawcą prac budowlanych, aby nie powstał żaden konflikt interesów. Praca inspektora nadzoru budowlanego polega przede wszystkim na koordynowaniu oraz pilnowaniu przebiegu wszystkich etapów inwestycji. To do niego zależy, czy wykorzystane materiały i technologie oraz wszystkie prace będą zgodne z projektem. Jest to rola niezwykle odpowiedzialna, która wymaga znajomości prawa budowlanego oraz wszelkich norm i zmian w przepisach, a także dużego doświadczenia i znajomości rynku budowlanego w Polsce.

Do obowiązków inspektora nadzoru budowlanego należy reprezentowanie inwestora podczas negocjacji oraz kontroli firm wykonawczych i dostawców. Jego zadaniem jest również negocjowanie kosztów oraz dopilnowanie, aby wszystkie formalności były dopełnione w odpowiednim czasie. Inspektor nadzoru budowlanego odbiera również poszczególne etapy budowy i pilnuje, aby ich oddanie przebiegało zgodnie z planem, bez jakichkolwiek opóźnień i komplikacji. Inspektor nadzoru budowlanego jest przełożonym kierownika budowy i kontroluje również jego pracę. Pilnuje, aby uzupełniał ona na bieżąco dziennik budowy oraz wszelkie inne istotne dokumenty, a także kontroluje, aby kierownik budowy dopilnował jak najszybszego usunięcia wszelkich usterek i wad, które mogą wystąpić na etapie budowy konstrukcji.

inspektor nadzoru

Kiedy zatrudnienie inspektora nadzoru budowlanego jest konieczne, a kiedy opcjonalne?

Zatrudnienie inspektora nadzoru budowlanego nie zawsze jest konieczne. Na przykład w przypadku budowy domów jednorodzinnych bardzo często nie ma takiej konieczności, ponieważ nie przekraczają one rozmiaru 2500 metrów sześciennych. Jednak zatrudnienie inspektora nadzoru budowlanego jest zawsze dobrym rozwiązaniem, nawet jeśli nie jest to działanie wymagane przez polskie prawo. Warto to zrobić szczególnie wtedy, gdy kierownik budowy jest zatrudniony bezpośrednio przez firmę wykonującą roboty budowlane, a nie jest osobą niezależną. Wtedy inspektor nadzoru budowlanego jako osoba niezależna będzie sprawował nad wszystkim pieczę.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem budowlanym, inspektor nadzoru budowlanego musi być zatrudniony w przypadku inwestycji budowlanej, której rozmiary przekraczają 2500 metrów sześciennych, czyli przy budowie budynków wielorodzinnych oraz inwestycji budowlanych o charakterze użytkowym. Jego brak może poskutkować naprawdę wysokimi grzywnami, a czasami nawet może spowodować wstrzymanie prac budowlanych. Z racji, że rola inspektora nadzoru budowlanego jest bardzo istotna dla powodzenia i sprawnego przebiegu całego przedsięwzięcia, to warto poszukać kogoś, kto posiada w tym zakresie odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Bardzo istotne jest, aby nie był on powiązany w żaden sposób z firmą wykonawczą, bo może rodzić to konflikt interesów oraz skłonić do przekłamań w dokumentacji i innych zaniedbań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *