Budownictwo

Rodzaje ogrzewania w domu także ekologiczne

kontroler grzejnika

Jakie mamy możliwości ogrzewania domu. Czy nawet w przypadku tradycyjnych metod jest sposób na oszczędność i ekonomiczna i środowiskową. Jakie są bardziej ekologiczne niż tradycyjne sposoby ogrzewania domu?

Ogrzewanie centralne i płaszczyznowe – na czym polegają?

Ogrzewanie centralne to najbardziej popularna metoda ogrzewania domu. Ciepła woda o wysokiej temperaturze dochodzącej nawet do 70 stopni Celsjusza krąży w rurach i doprowadza ciepło do sieci grzejników, które to rozprowadzają ciepło na całe pomieszczenie. Taki rodzaj ogrzewania wymaga podłączenia się do miejskiego systemu ogrzewania lub instalacji w domu własnego pieca, kotła lub zainstalowanie piecyka gazowego, które to nagrzeją wodę, aby ona mogła oddać ciepło i ocieplić nasze cztery kąty. Bardziej nowoczesną technologią jest wykorzystanie ogrzewania płaszczyznowego. W jego przypadku stosuje się ogrzewanie podłogowe i ścienne, jednak sama temperatura wody w przewodach sięga od 30 do 45 stopni Celsjusza, niezależnie od pogody. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskuje się niższe koszty eksploatacji oraz bardziej równomierną temperaturę w całym wnętrzu. Taką instalacje można wykorzystać w przypadku niskoparametrowych źródeł ciepła, czyli kotłowni kondensacyjnej i pompy ciepła.

Ekologiczne rozwiązania dla domu

W obecnych czasach rozwiązania ekologiczne stopniowo stają się coraz popularniejsze. Mają one pozytywny wpływ na nasze środowisko, ale także na ekonomiczny aspekt naszego życia. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania dla ogrzania domu pozwalają ograniczyć ilości zużywanej energii, która przekłada się na zmniejszenie kosztów za jej zużycie.

ekologiczne ogrzewanie i rekuperacja

Pompa ciepła

No właśnie, jak można być bardziej ekologicznym w przypadku ogrzewania domu? Dzięki pompom ciepła można odzyskać energię słoneczną, która jest zmagazynowana w powietrzu lub gruncie i wykorzystać ją do ogrzewania domu. Dzięki temu wykorzystujemy już i tak ciepło, które istnieje, a sami nie produkujemy dodatkowych spalin i nie zwiększamy emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Pompa ciepła nie wymaga również paliwa, raz zainstalowana pracuje przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, bez potrzeby konserwacji urządzenia. Pompa również w około 70% korzysta z energii odnawialnej i to źródło energii jest rekomendowane przez Unię Europejską.

Rekuperacja

Innym ekologicznym sposobem ogrzewania domu jest wykorzystanie rekuperacji, czyli mechanicznej wentylacji z odzyskiwaniem ciepła. System ten ogrzewa świeże czyste powietrze temperaturą zużytego powietrza wypychanego z domu. Dzięki temu znacząco można oszczędzić na ogrzewaniu domu. Dodatkowo gwarantuje to świeże powietrze przez cały rok, a także możliwe jest nawet chłodzenie powietrza w leci, bez zbędnej zmiany środowiska domowego poprzez klimatyzację. Mam nadzieję, że już wiecie, ze centralne to nie jedyny sposób na ogrzewanie domu czy mieszkania, istnieje już jego bardziej ekologiczna opcja. A w przypadku samego ogrzewania, warto również pomyśleć o odnawialnych źródłach energii, czyli pompie ciepła oraz mechanicznym odzyskiwaniu ciepła przez rekuperację. Założenie rekuperacji w Warszawie lub innym mieście w Polsce pozwoli zwiększyć efektywność wentylacji powietrza w pomieszczeniu przy jednoczesnym zachowaniu ciepła. Jest to szczególnie opłacalne w okresie zimowym, w którym wietrzenie w mieszkaniu powoduje znaczną utratę ciepła.