Budownictwo

Jak wybrać spoiwo lutownicze?

lutowanie

Różnego rodzaju metale to z pewnością materiały, które wykorzystuje się najczęściej w produkcji wielu różnych wyrobów, maszyn, konstrukcji itd. Jednak aby produkcja z wykorzystywaniem metali była możliwa, konieczne jest stosowanie różnych technik, które pozwalają łączyć poszczególne elementy z metalu w jedną większą całość.

Oczywiście można w tym celu stosować różnego rodzaju śruby i inne niestałe połączenia, jednak nie w każdym przypadku się one sprawdzą. W wielu sytuacjach konieczne jest utworzenie stałego i bardzo mocnego połączenia, które wytrzyma wiele i będzie odporne na niekorzystne warunki. Z pewnością jedną z częściej wykorzystywanych w tym celu technik jest lutowanie, które gwarantuje wysoką wytrzymałość, trwałość i szczelność utworzonego połączenia. Aby móc skorzystać z tej techniki łączenia elementów metalowych konieczne jest posiadanie odpowiedniego lutu, czyli spoiwa, z którego powstanie połączenie. Warto więc wiedzieć czym jest spoiwo lutownicze, do czego się je wykorzystuje, czym kierować się podczas jego zakupu i dlaczego jest to tak ważna kwestia. 

Czym jest spoiwo lutownicze?

Chcąc połączyć pewne elementy wykonane z metalu najlepiej w tym celu skorzystać z techniki lutowania. Metodę tą można podzielić na lutowanie miękkie, które odbywa się w niższej temperaturze i wykorzystywane jest najczęściej np. do łączenia przewodów elektrycznych, różnego rodzaju podzespołów elektronicznych itd. Lutowanie twarde to inna odmiana tej metody, która jest znacznie bardziej zaawansowana i odbywa się w dużo wyższej temperaturze. Lutowanie twarde pozwala łączyć duże elementy wykonane ze stali, miedzi, mosiądzu, srebra i wielu innych materiałów. W obu tych technikach najważniejszym elementem jest jednak lut, czyli spoiwo lutownicze, które w procesie lutowania stapia się i twory połączenie między lutowanymi elementami. Spoiwo lutownicze najczęściej występuje w formie drutów lub prętów o różnej średnicy, grubości i wykonanych z różnych materiałów. W sprzedaży można znaleźć luty miedziane, mosiężne, srebrne, miedziano-fosforowe itd.  

Do czego wykorzystuje się spoiwo lutownicze?

Spoiwo lutownicze wykorzystywane jest w technice lutowania do tworzenia połączenia między elementami lutowanymi. Połączenie to powstaje w wyniku stapiania lutu, który rozgrzewany jest do bardzo wysokiej temperatury za pomocą palnika acetylenowo-tlenowego lub innego źródła ciepła. Z racji tego, że lut uszykuje postać ciekłą, doskonale wnika on w strukturę materiału, z jakiego wykonane są elementy lutowane, przez co tworzy on bardzo szczelne, wytrzymałe i trwale połączenie. Z tego względu lutowanie wykorzystywane jest w tak wielu różnych branżach i często bez niego wiele czynności nie mogłoby być zrealizowanych. 

Czym kierować się podczas wyboru spoiwa lutowniczego?

Decydując się na skorzystanie z techniki lutowania, najważniejszą kwestia jest oczywiście dobranie odpowiedniego lutu. Nie da się zakupić spoiwa lutowniczego, które będzie uniwersalne i sprawdzi się dobrze w każdym przypadku. Spoiwo musi być odpowiednio dobrane do materiału, z jakiego wykonane są elementy lutowane. Jest to tak ważna kwestia z tego względu, że temperatura  topnienie lutu musi być niższa od temperatury topnienie metalu, z jakiego wykonane są elementy lutowane. W takiej sytuacji możliwe będzie utworzenie połączenie, ponieważ jeśli ten warunek nie będzie spełniony, to elementy lutowane zaczną się topić wcześniej niż spoiwo i tym samym utworzenie połączenia nie będzie możliwe, a ponadto może dojść do uszkodzenia tych elementów.

lutownica

Oprócz samej temperatury topnienie lutu bardzo ważny jest także materiał, z jakiego jest on wykonany. Nie każde spoiwo będzie dobrze współgrało z każdym metalem, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z informacjami na temat tego, jakie spoiwa sprawdzą się w lutowaniu danych metali. Dzięki wybraniu odpowiedniego lutu można mieć pewność, że utworzone w wyniku lutowania połączenie będzie w pełni szczelne, wytrzymałe i bardzo trwałe.

Ważną rolę w lutowaniu odgrywa również topnik, który  dba o czystość powierzchni lutowanej, usuwa powłokę niemetalicznych związków i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które mogą wpłynąć negatywnie na połączenie. Podczas wyboru spoiwa należy zwrócić uwagę na to, czy chcemy kupić topnik osobno, czy może zakupić lut w otulinie z topnika, co w wielu przypadkach jest dużo wygodniejszym rozwiązaniem, ponieważ topnik podawany jest wraz ze stapianiem się lutu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *