Budownictwo

Jak wybrać spoiwo lutownicze?

lutowanie

Różnego rodzaju metale to z pewnością materiały, które wykorzystuje się najczęściej w produkcji wielu różnych wyrobów, maszyn, konstrukcji itd. Jednak aby produkcja z wykorzystywaniem metali była możliwa, konieczne jest stosowanie różnych technik, które pozwalają łączyć poszczególne elementy z metalu w jedną większą całość.

Oczywiście można w tym celu stosować różnego rodzaju śruby i inne niestałe połączenia, jednak nie w każdym przypadku się one sprawdzą. W wielu sytuacjach konieczne jest utworzenie stałego i bardzo mocnego połączenia, które wytrzyma wiele i będzie odporne na niekorzystne warunki. Z pewnością jedną z częściej wykorzystywanych w tym celu technik jest lutowanie, które gwarantuje wysoką wytrzymałość, trwałość i szczelność utworzonego połączenia. Aby móc skorzystać z tej techniki łączenia elementów metalowych konieczne jest posiadanie odpowiedniego lutu, czyli spoiwa, z którego powstanie połączenie. Warto więc wiedzieć czym jest spoiwo lutownicze, do czego się je wykorzystuje, czym kierować się podczas jego zakupu i dlaczego jest to tak ważna kwestia. 

Czym jest spoiwo lutownicze?

Chcąc połączyć pewne elementy wykonane z metalu najlepiej w tym celu skorzystać z techniki lutowania. Metodę tą można podzielić na lutowanie miękkie, które odbywa się w niższej temperaturze i wykorzystywane jest najczęściej np. do łączenia przewodów elektrycznych, różnego rodzaju podzespołów elektronicznych itd. Lutowanie twarde to inna odmiana tej metody, która jest znacznie bardziej zaawansowana i odbywa się w dużo wyższej temperaturze. Lutowanie twarde pozwala łączyć duże elementy wykonane ze stali, miedzi, mosiądzu, srebra i wielu innych materiałów. W obu tych technikach najważniejszym elementem jest jednak lut, czyli spoiwo lutownicze, które w procesie lutowania stapia się i twory połączenie między lutowanymi elementami. Spoiwo lutownicze najczęściej występuje w formie drutów lub prętów o różnej średnicy, grubości i wykonanych z różnych materiałów. W sprzedaży można znaleźć luty miedziane, mosiężne, srebrne, miedziano-fosforowe itd.  

Do czego wykorzystuje się spoiwo lutownicze?

Spoiwo lutownicze wykorzystywane jest w technice lutowania do tworzenia połączenia między elementami lutowanymi. Połączenie to powstaje w wyniku stapiania lutu, który rozgrzewany jest do bardzo wysokiej temperatury za pomocą palnika acetylenowo-tlenowego lub innego źródła ciepła. Z racji tego, że lut uszykuje postać ciekłą, doskonale wnika on w strukturę materiału, z jakiego wykonane są elementy lutowane, przez co tworzy on bardzo szczelne, wytrzymałe i trwale połączenie. Z tego względu lutowanie wykorzystywane jest w tak wielu różnych branżach i często bez niego wiele czynności nie mogłoby być zrealizowanych. 

Czym kierować się podczas wyboru spoiwa lutowniczego?

Decydując się na skorzystanie z techniki lutowania, najważniejszą kwestia jest oczywiście dobranie odpowiedniego lutu. Nie da się zakupić spoiwa lutowniczego, które będzie uniwersalne i sprawdzi się dobrze w każdym przypadku. Spoiwo musi być odpowiednio dobrane do materiału, z jakiego wykonane są elementy lutowane. Jest to tak ważna kwestia z tego względu, że temperatura  topnienie lutu musi być niższa od temperatury topnienie metalu, z jakiego wykonane są elementy lutowane. W takiej sytuacji możliwe będzie utworzenie połączenie, ponieważ jeśli ten warunek nie będzie spełniony, to elementy lutowane zaczną się topić wcześniej niż spoiwo i tym samym utworzenie połączenia nie będzie możliwe, a ponadto może dojść do uszkodzenia tych elementów.

lutownica

Oprócz samej temperatury topnienie lutu bardzo ważny jest także materiał, z jakiego jest on wykonany. Nie każde spoiwo będzie dobrze współgrało z każdym metalem, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z informacjami na temat tego, jakie spoiwa sprawdzą się w lutowaniu danych metali. Dzięki wybraniu odpowiedniego lutu można mieć pewność, że utworzone w wyniku lutowania połączenie będzie w pełni szczelne, wytrzymałe i bardzo trwałe.

Ważną rolę w lutowaniu odgrywa również topnik, który  dba o czystość powierzchni lutowanej, usuwa powłokę niemetalicznych związków i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które mogą wpłynąć negatywnie na połączenie. Podczas wyboru spoiwa należy zwrócić uwagę na to, czy chcemy kupić topnik osobno, czy może zakupić lut w otulinie z topnika, co w wielu przypadkach jest dużo wygodniejszym rozwiązaniem, ponieważ topnik podawany jest wraz ze stapianiem się lutu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *