Budownictwo

Techniki oświetleniowe budynków – jak wyróżnić elewację?

oświetlone budynki w mieście

Oświetlenie to bardzo ważny element każdego budynku, infrastruktury miejskiej i drogowej oraz wszelkich obiektów i miejsc, które użytkowane są po zmroku. Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia dopasowanego do warunków oraz danego miejsca, jest bardzo ważną kwestią, która ma wpływ na bezpieczeństwo, samopoczucie ludzi, ale również na wygląd tych miejsc i obiektów.

W przypadku budynków zazwyczaj jako pierwsze na myśl przychodzi nam oświetlenie wewnętrzne, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania po zmroku. Warto jednak pamiętać o tym, że bardzo ważną rolę w przypadku budynków odgrywa również oświetlenie zewnętrzne, którego rolą często jest podkreślenie walorów estetycznych danego budynku i jego wyróżnienie na tle innych obiektów. W tym celu wykorzystuje się różnego rodzaju techniki oświetleniowe, które w wielu przypadkach pozwalają uzyskać zadziwiające efekty. Warto więc wiedzieć jak światło wpływa na odbiór budynku, jakie techniki stosuje się podczas oświetlania budynków, gdzie się je wykorzystuje i jakie oświetlenie sprawdza się w tej roli najlepiej?

Jak światło wpływa na odbiór budynku?

Większość budynków mieszkalnych czy to bloków, czy też domów prywatnych, nie jest w żaden sposób oświetlona z zewnątrz. Oczywiście tego typu oświetlenie nie jest w żaden sposób wymagane, jednak warto wiedzieć, że może mieć ono ogromny wpływ na wygląd budynku. Często wykorzystując wyłącznie odpowiednio dobrane oświetlenie, można całkowicie zmienić charakter i wygląd danego obiektu po zmroku. Oświetlenie elewacji budynku pozwala skutecznie wydobyć jego bryłę z otaczającego go mroku i tym samym sprawić, że w nocy budynek stanie się widoczny. Stosując odpowiednią barwę, moc i rozmieszenie oświetlania można skutecznie uwypuklić ciekawe elementy architektoniczne danego budynku, strukturę jego elementów, a także wyróżnić jego charakter. Taka gra światłem i cieniem może również sama w sobie stanowić ozdobę i przykuwać uwagę wielu osób. Często oświetlenie architektoniczne budynków może stać się pewnego rodzaju atrakcją danego miasta i sprawić, że miasto w trakcie nocy zyska całkowicie nowy i oryginalny wygląd.

W jaki sposób oświetlane są budowle?

Projektując oświetlenie zewnętrzne budynków, wykorzystuje się w tym celu różnego rodzaju źródła światła, które zazwyczaj dobierane są indywidualnie do danego obiektu. Takie rozwiązanie pozwala idealnie dopasować oświetlenie do kształtu, charakteru, wielkości, funkcji oraz wyglądu danego budynku, oraz tego, jakie efekty chcemy uzyskać. Oświetlenie montowane na elewacji to z pewnością najpopularniejsze rozwiązanie, które pozwala uzyskać bardzo ciekawy efekt, który może być zarówno subtelny jak i mocy oraz wyrazisty. Innym rozwiązaniem wykorzystywanym zazwyczaj w przypadku większych budynków są lampy, które montuje się w pewnej odległości od budynku i które skierowane są bezpośrednio z jego stronę. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać bardzo wyraziste i mocne oświetlenie w przeróżnych barwach. W przypadku budynków o ciekawych i charakterystycznych kształtach warto rozmieścić oświetlenie w taki sposób, aby jak najlepiej uwypuklić i wyróżnić wszelkie ciekawe elementy, wzory, kształty i strukturę budynku.

Dlaczego oświetlenie LED to najlepsze rozwiązanie?

W oświetlaniu budynków wykorzystuje się obecnie różne źródła światła, jednak jednym z najlepszych dostępnych dzisiaj rozwiązań jest oświetlenie LED. Technologia ta pozwala uzyskać bardzo mocne i wyraźne światło w przeróżnych barwach. Ponadto oświetlenie LED jest bardzo oszczędne i pozwala zmniejszyć zużycie energii nawet o 70% w stosunku do tradycyjnych technologii oświetleniowych. Jest to ogromna zaleta szczególnie w przypadku zewnętrznego oświetlenia, które zazwyczaj pochłania duże ilości energii, ponieważ musi oświetlić sporą powierzchnię. Oprawy LED wykorzystywane w oświetleniu architektonicznym są również w pełni odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, a przy tym są bardzo trwałe, co sprawia, że z pewnością będą służyły przez bardzo długi czas. 

oświetlone schody

Gdzie wykorzystuje się techniki zewnętrznego oświetlenia budynków?

Zewnętrzne oświetlenie budynków zazwyczaj wykorzystywane jest w przypadku obiektów, które chcemy wyróżnić na tle innych budynków. Z pewnością tego typu oświetlenie będzie znakomitym rozwiązaniem w przypadku różnego rodzaju zabytkowych lub ważnych dla społeczeństwa obiektów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykorzystać to oświetlenie również w celu zwiększenia walorów estetycznych naszego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *