Budownictwo

Ceny indywidualnych projektów domów

Decydując się na wybudowanie domu przy pomocy biura projektowego, ma się zwykle dwie możliwości wyboru. Pierwsza z nich to wybranie projektu gotowego, który jest dostępny w przygotowanym przez architektów katalogu. To wygodne rozwiązanie dla osób, które nie mają konkretnego pomysłu na wygląd swojego domu ani nie zamierzają wprowadzać do niego specjalnych rozwiązań. W gotowym projekcie można się zakochać i cieszyć pięknym efektem końcowym.

Druga opcja, czyli wybranie indywidualnego projektu domu, jest zwykle nieco droższa i wymaga większego zaangażowania klienta. Niektórzy przez wiele lat żyją z wyobrażeniem swojego domu i to właśnie dla takich osób ten rodzaj projekty jest idealnym rozwiązaniem. Podczas konsultacji z projektantem można urzeczywistnić swoje marzenia – oczywiście w miarę możliwości. Zdecydowanie się ten rodzaj projektu umożliwia dopasowanie całego budynku do swoich potrzeb. Jedynymi przeszkodami mogą być wyobraźnia, pieniądze lub ograniczenia związane z terenem.

Czym wyróżniają się indywidualne projekty domów?

Indywidualne projekty domów przede wszystkim wyróżniają się niepowtarzalnością. Inwestor może zażyczyć sobie budowli w każdym kształcie i kolorze. Zdarzają się inwestorzy, którzy wolą proste i niewyróżniające się rozwiązania, ale są też tacy, którzy lubią odważne rozwiązania. Architekci muszą więc wykazać się swoimi umiejętnościami projektowymi, aby w jak najlepszy sposób spełnić oczekiwania swoich klientów. Oczywiście cały projekt powinien być zawsze zgodny z prawem budowlanym i dopasowany do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Kluczowe przy decydowaniu się na indywidualny projekt domu jest znalezienie architekta, z którym inwestor znajdzie nić porozumienia. Tylko wtedy można liczyć na udaną współpracę i zadowalający projekt. Jeśli komuś zależy na stworzeniu inteligentnego domu, warto wybrać projektanta, który dobrze orientuje się w najnowszych rozwiązań technologicznych i będzie potrafić doradzić w podjęciu decyzji, co do odpowiedniego sprzętu.

Jeśli klient biura architektonicznego decyduje się na projekt indywidualny, to ma również wpływ na to, jakie materiały zostaną użyte do budowy domu. Architekt może proponować różne rozwiązania, ale ostateczna decyzja, co do wszystkich elementów budynku, zawsze należy do inwestora.

Czy warto zdecydować się na indywidualny projekt?

Jak w wielu kwestiach, również i w tym przypadku, znajdą się zwolennicy oraz przeciwnicy kupowania indywidualnego projektu. Jeśli jednak już ktoś zdecyduje się na to rozwiązanie, to zwykle ocenia je bardzo pochlebnie. W końcu indywidualny projekt spełnia (a przynajmniej powinien) wszystkie wymagania inwestora.

Zaletą zdecydowania się na ten rodzaj projektu jest możliwość dostosowania planu budynku do działki. Zdarzają się sytuacje, w których inwestorzy posiadają ziemię o trudnych warunkach, np. bardzo wąską. Projekt indywidualny pozwala zagospodarować dysponowaną przestrzeń w 100%. Osoby, które wybrały indywidualny projekt domów, zwracają uwagę na to, że dzięki temu, zostały ukryte wady terenu, a wszystkie mocne strony zostały dodatkowe podkreślone. Trudna lokalizacja i niesprzyjające warunki z tym rodzajem projektu mogą zostać łatwo pokonane.

Od czego zależy cena takiego projektu?

Kwestia finansów zawsze odgrywa znaczącą rolę. Czego można się spodziewać w przypadku projektu indywidualnego? Trudno wskazać jedną kwotę. Cena takiego projektu może różnić się ze względu na kilka czynników. Po pierwsze każdy architekt może cenić swoje usługi inaczej (zwykle zależy to od regiony działalności), po drugie koszt projektu będzie się zwiększać wraz z jego zaawansowaniem. Na końcową kwotę wpływa także wielkość planowanego domu. Im więcej czasu architekt będzie musiał poświęcić na stworzenie projektu, tym większej sumy można się spodziewać. Dodatkowe koszty mogą się pojawić, jeśli okaże się, że konieczne jest wprowadzanie wielu poprawek – np. z powodu niezdecydowania inwestora lub nieporozumień zaistniałych przy wcześniejszych etapach współpracy.

Należy być świadomym, że cena indywidualnego projektu domu będzie wyższa niż kupienie gotowego już projektu. Przed zdecydowaniem się na złożenie zamówienia w konkretnym biurze architektonicznym warto zapoznać się z realizacjami przygotowanymi już przez to studio i przez konkretnego architekta, a także z cenami tych projektów. Umożliwi to sprawdzenie, czy styl projektanta pokrywa się z gustami inwestora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *