Budownictwo

Co zyskujemy wybierając płytę fundamentową, zamiast zwykłych fundamentów?

Nowoczesne technologie budowlane umożliwiają zastosowanie różnych, ciekawych rozwiązań, które od ostatnich lat cieszą się coraz większą popularnością i zaufaniem. Jednym z takich patentów jest płyta fundamentowa. Czym się różni od tradycyjnych fundamentów i kiedy jest warta rozważenia?

Co to jest płyta fundamentowa?

Jest to jednolita, zalana betonem oraz uzbrojona monolityczna forma, która pełni funkcję fundamentów. W przeciwieństwie do tradycyjnie lanych ław nie posiada żadnych spoin ani łączeń. Do jej instalacji nie potrzeba głębokich wykopów, wystarczy około 50 centymetrów głębokości. Aby zapewnić konstrukcji odpowiednią stabilność i wytrzymałość, należy odpowiednio zabezpieczyć teren i przygotować podłoże poprzez usypanie i wzmocnienie gruntu. Położenie płyty fundamentowej samemu może być kłopotliwe, jeśli nie posiada się doświadczenia, ani odpowiedniego sprzętu. Dlatego najlepiej w tym celu zatrudnić profesjonalną firmę, która zapewni szybką i kompleksową obsługę na najwyższym poziomie.

Zalety płyty fundamentowej

Warto wybrać ten rodzaj fundamentu, jeżeli zamierza się wznosić budynek na trudnym, grząskim terenie. Dzięki monolitycznej formie płyta zapewnia doskonałe rozłożenie obciążenia konstrukcji, co przekłada się na równomierne osadzanie budynku. Jeżeli następują odchylenia, dotyczą one całej konstrukcji, a nie tylko jej części, co skutecznie likwiduje problem pękających ścian. Ponadto, płyta cechuje się wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi, które przekładają się na lepszą ochronę przed wilgocią oraz uzyskanie większych oszczędności za ogrzewanie. Tego typu fundament nie trzeba dodatkowo ocieplać ani wykonywać żadnych, późniejszych modernizacji w trakcie użytkowania, dzięki czemu zaoszczędza się problemów na przyszłość. Fundamentowa płyta grzewcza będzie doskonałym wyborem, jeśli na działce budowlanej występuje wysoki poziom wód gruntowych oraz gdy rozważa się wykonanie ogrzewania podłogowego. Wówczas zostanie wykonany wybrany typ instalacji na całej powierzchni domu, co zdecydowanie przekłada się na komfort użytkowania, a przede wszystkim na czysty i szybki montaż. Zanim przystąpi się do realizacji zamówienia, producenci wykonają szczegółowy projekt, uwzględniający każdy, najdrobniejszy detal, który dotyczą rodzaju ogrzewania, instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej.budowa dmu

Kolejnym atutem jest możliwość realizacji najbardziej wymyślnej konstrukcji budynku, niezależnie od panującej jakości terenu. Ze względu na jednolitą konstrukcję płyty fundamentowej, budynek może przybrać dowolnie wybrany kształt, bez narażenia na pękanie lub niszczenie, nawet jeśli działka jest bardzo nierówna lub posiada znaczące spadki. Ostatnią zaletą jest błyskawiczne wykonanie i użytkowanie. Sprawdzona firma potrafi przeprowadzić cały montaż w ciągu siedmiu dni, licząc od momentu wykonania wykopu. Gotowa płyta fundamentowa nie potrzebuje dodatkowych wylewek, dzięki czemu od razu można przystąpić do położenia wybranego przez siebie rodzaju podłogi: paneli, gresu, terakoty lub desek.

Czy są minusy takiego rozwiązania?

Największy atut płyty fundamentowej to jednakowo jej jedyny minus. Jednolita, zalana betonem forma jest praktycznie niemożliwa do zmodyfikowania. Nie powinno się wybierać takiego systemu, jeśli planuje się późniejszą rozbudowę domu lub będzie się chciało zmienić rodzaj ogrzewania albo poprowadzone wszelkie innego rodzaju instalacje w podłodze. Zalewane tradycyjnie ławy fundamentowe pozwalają rozłożyć budowę na raty, w każdym momencie można dobudować kolejne pomieszczenie, nawet jeśli inwestycja posiada kilkadziesiąt lat. Lecz niestety tą metodą nie uzyska się tak efektywnej termoizolacji od podłoża. Nie istnieje również żaden skuteczniejszy sposób, który będzie zapobiegał osuwaniu się ziemi, którego efektem są pękające ściany domu, a nawet powstające z biegiem lat w konstrukcji rozszczelnienia. Jeżeli budżet inwestycyjny na to pozwala, przewaga zalet nad wadami powinna przekonać o wyborze płyty fundamentowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *