Budownictwo

Kupno działki – sposób na inwestycję

dom

Kupno gruntu, to oprócz zakupu nieruchomości, jedna z inwestycji, którą Polacy uznają za najbezpieczniejszą i najmniej ryzykowną. Większość osób, chcąc zainwestować swoje środki, decyduje się jednak na zakup mieszkania niż na zakup działki. Czy słusznie? Przekonajmy się, czy zakup działki to rzeczywiście dobra inwestycja.

Kupno działki lub nieruchomości jako sposób inwestowania

Z uwagi na to, iż rynek oferuje nam bardzo wiele możliwości inwestowania, niejednemu z nas ulokowanie środków pieniężnych w taki sposób, aby przyniosło ono jak największy zysk, może przysporzyć problem. Z roku na rok tych możliwości przybywa, dlatego w głowie może nam się rodzić mętlik.

Należy jednak podkreślić, iż niezmiennie od wielu lat domy i działki na sprzedaż traktowane są jako bezpieczna i stabilna inwestycja, na której możemy dużo zyskać. W praktyce wygląda to w ten sposób, że większą popularnością w zakresie sposobu na ulokowanie środków, cieszą się przede wszystkim mieszkania. Ludzie kupują je głównie z przeznaczeniem na wynajem lub sprzedaż z zyskiem. Z racji tego, że ceny nieruchomości sukcesywnie rosną, właściciel mieszkania nabytego w celach inwestycyjnych zyskuje nie tylko na jego zakupie, lecz również może cieszyć się ze stabilnego, miesięcznego i pasywnego dochodu uzyskiwanego z wynajmu mieszkania lub domu.

Rzadziej obserwuje się, aby ludzie, jako sposób na ulokowanie środków, postrzegali w ten sam sposób grunt. Z reguły kupowany jest on w jakimś konkretnym, wcześniej ustalonym celu, np. budowy domu lub postawienia nieruchomości letniskowej. 

Kupno działki- czy jest to opłacalne?

Okazuje się, że zakup działki w celach inwestycyjnych wiąże się z uzyskiwaniem większych zysków z inwestycji niż przy zakupie mieszkania. Badania rynku pokazują, że kupno gruntu jest bardziej rentowne niż zakup nieruchomości, choć nadal więcej osób przekonanych jest o przewadze mieszkań pod tym względem. Prawda jest taka, że niezależnie od czynników mikro- i makroekonomicznych, ceny gruntów z roku na rok rosną, przynosząc inwestorom bardzo wysokie zyski oscylujące w przedziale nawet 800-1000% w przeciągu kilkunastu lat.

Kupno gruntu jest bez wątpienia inwestycją gwarantującą bezpieczeństwo i powinna ona stanowić jeden z podstawowych składników każdego portfela inwestycyjnego. 

W jakiego rodzaju działki najlepiej inwestować i na co zwrócić uwagę?

To pytanie spędza sen z powiek wielu przyszłym inwestorom, jednak odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta: trzeba zainwestować w działkę, która przyniesie największe zyski. Wpływ na ich wysokość ma kilka czynników, które poniżej scharakteryzujemy.

Rodzaj działki

Zysk z inwestycji może przynieść każda działka, zarówno budowlana, rolna, jak i przemysłowa. Najpopularniejszym  i najbezpieczniejszym rodzajem działki jest działka budowlana. Trzeba wziąć jednak pod uwagę to, że jej zakup będzie wiązał się  z poniesieniem większego wydatku niż w przypadku działki rolnej. Jeżeli mamy w planach przerobienie gruntu rolnego na budowlany, musimy z kolei liczyć się z zainwestowaniem niemałej kwoty w jego uzbrojenie. Niezależnie od tego, na jaką działkę się zdecydujemy, musimy zapoznać się z Planem Zagospodarowania Przestrzennego wskazującego przeznaczenie gruntu na terenie danej gminy. Decydując się na działkę rolną, trzeba wiedzieć, że dokonanie zmian w takim planie jest często żmudnym i długim procesem, który nie zawsze kończy się sukcesem. W przypadku zakupu działki inwestycyjnej przeznaczonej do zabudowy w celu świadczenia różnego rodzaju usług i handlu, kwota jest zazwyczaj niebagatelnie wyższa niż w przypadku pozostałych typów działek, dlatego tego typu gruntami interesują się najczęściej deweloperzy.

Kupując działkę, powinniśmy zwrócić uwagę na jej położenie będące czynnikiem mocno decydującym o jej atrakcyjności, ponadto na wspomniany już Plan Zagospodarowania Przestrzennego oraz wpisy do księgi wieczystej. Znajdują się w niej informacje dotyczące właściciela nieruchomości oraz ewentualnych obciążeń, np. kredyty lub służebność.

dom

Kuno nieruchomości lub działki wymaga zainwestowania pokaźnej kwoty środków, dlatego przed jej nabyciem powinniśmy zweryfikować ją także pod kątem formalno-prawnym, aby uniknąć późniejszych roszczeń finansowych, o których nie wiedzieliśmy wcześniej.  

Czy warto skorzystać z pomocy biura nieruchomości?

Domy i działki na sprzedaż kuszą swoją bogatą ofertą na stronach biur nieruchomości. Za skorzystaniem z usług biura nieruchomości przemawiają bardzo jasne i klarowne fakty. Klient nie musi się martwić o wiele kwestii związanych ze sprzedażą i zakupem. Pośrednik zajmie się wszystkimi kwestiami formalno-prawnymi, łącznie ze zweryfikowaniem stanu prawnego nieruchomości. Klient oszczędza czas zarówno na szukaniu ogłoszeń o sprzedaży jak i ich wystawianiu. Ponadto nie musi samodzielnie przebijać się przez gąszcz ogłoszeń internetowych. Decydując się na skorzystanie z usług biura nieruchomości, można określić swoje preferencje zakupowe, dzięki czemu jest duża szansa, że pośrednik szybko znajdzie dla nas wymarzoną nieruchomość lub działkę. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *