Budownictwo

Jak poprawnie przechowywać drewniane palety?

produkcja palet

Trudne warunki atmosferyczne przyczyniają się do tego, że palety ulegają uszkodzeniu. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy palety w takich warunkach trzymane są przez dłuższy czas. Wilgotne środowisko prowadzi do rozwoju grzybów i pleśni. W efekcie palety przestają się do czegokolwiek nadawać.

Jak i gdzie przechowywać drewniane palety?

Palety powinny być przede wszystkim przechowywane w przewiewnym środowisku. Doskonałym rozwiązaniem będzie wiata osłonięta z jednej lub dwóch stron. Wynika to z tego, że uszkodzeniu najszybciej ulegają takie palety, które przechowuje się w wilgotnym wnętrzu, czy też warunkach. W takich okolicznościach palety drewniane bardzo szybko ulegają zniszczeniu. Wówczas muszą one być jak najszybciej wysuszone. Można to najszybciej zrealizować na dworze lub w doskonale wentylowanym wnętrzu. W przeciwnych okolicznościach wytworzenie się grzybów powodujących pleśń to tylko kwestia czasu. Z kolei, gdy palety znajdują się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu to rozwój pleśni jest znacznie ograniczony.

Nie należy też przechowywać wilgotnych palet obok suchych. Trzeba też systematycznie przeprowadzać pomiar wilgotności. Dla przykładu wilgotność palet EPAL nie powinna przekraczać wartości 22 procent. Dla dobrej cyrkulacji powietrza między paletami trzeba zostawić od 30 do 50 cm przestrzeni między paletami.

produkcja palet

Jak właściwie zabezpieczyć palety?

Poza odpowiednim miejscem przechowywania, palety można także właściwie zabezpieczyć przez zastosowanie dobrego preparatu, jakim jest impregnat do drewna. Zaleca się stosowanie od 2 do 3 warstw takiego impregnatu.

Jak wygląda uszkodzona paleta?

O uszkodzeniu palety świadczy kilka elementów. Takie palety mają ciemną barwę drewna i są na przykład pęknięte. W wyniku nieprawidłowego stosowania palet może dojść do załamania desek górnych i dolnych. Może też dojść do zniszczenia wsporników.

Jak zabezpieczyć palety podczas transportu?

Do zabezpieczania palet podczas transportu służą odciągi w postaci taśmy, łańcucha lub stalowej liny. Dzięki temu bez problemu można związać ze sobą poszczególne elementy ładunku lub przymocować do platformy. W przypadku ładunku na palecie służącego do przewożenia drobnych elementów sprawdzi się półautomatyczna owijarka do foli stretch. W efekcie można zapewnić precyzyjne zabezpieczenie towarów.

Inne rozwiązania wykorzystywane do zabezpieczenia palet podczas transportu to gumowe maty, dywany i antypoślizgowe podłoża. Pozwoli to na zwiększenie tarcia między podłogą, a ładunkiem. Z kolei metalowe bloki z kolcami bardzo dobrze unieruchomią przedmioty ułożone warstwowo, takie jak drewno. Takie podejście zabezpieczy nie tylko palety, ale także przewożone towary.

Czy uszkodzone palety można naprawić?

Chcąc uniknąć kupna nowej palety lub ograniczyć produkcje palet, można skupić się na naprawie uszkodzonych palet, jednak wszystko zależy od rozmiaru defektu. Istotne jest jednak to, aby naprawą uszkodzonych  palet zajął się zespół wykwalifikowanych specjalistów. Profesjonaliści wykorzystują swoją wiedzę i doświadczenie, a także odpowiedni sprzęt. Jest to młot pneumatyczny, wycinarka i podcinarka. Dzięki temu można dokładnie ocenić stan palety i określić stopień ewentualnych uszkodzeń.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że naprawa palet jest bardzo wymagająca. Wynika to z tego, że  duża część pracy wykonywana jest w sposób ręczny. Po tych czynnościach paleta trafia na stół stolarski, który wyposażony jest w  sprzęt mechaniczny. Jest to etap, podczas którego z palety usuwane są gwoździe oraz wkręty. Specjalista także usuwa uszkodzenia. Później trzeba dopasować właściwą część i zbić całą konstrukcję. Do tego celu stosuje się specjalne urządzenie pneumatyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *