Budownictwo Rynek Nieruchomości

Na czym polega praca kierownika budowy?

Jak w każdym typie pracy, również i na budowie konieczna jest obecność szefa, który będzie kierował naszą pracą. Kierownik budowy jest takim szefem na placu budowy różnego rodzaju. Jest to osoba odpowiedzialna za wszelkie wykonywane prace. Kierownik budowy posiada odpowiednie uprawnienia i doświadczenie, które pozwala mu na objęcie tego stanowiska. Wszystkie rodzaje prac budowlanych należą do bardzo wymagających zadań. Często wiążą się one z pewnym ryzykiem i niebezpieczeństwami, ze względu na swoją specyfikę. Dlatego też osoby, które kierują wszelkimi planami budowy, są odpowiednio wybierane.

Rola kierownika

Kierownik budowy prowadzi dokumentację budowy, zapisuje w ważnym dzienniku, jakie cele zostały już zorganizowane. Ponadto, jest to osoba sterująca wszystkimi zadaniami – kierownik budowy wydaje polecenia wszystkim zatrudnionym na placu budowy pracownikom. Do jego zadań należy pilnowanie, by wszystkie prace odbywały się zgodnie z projektem. Kierownik budowy dodatkowo odpowiedzialny jest za wszystkie prace. Zajmuje się on realizowaniem planu budowy we właściwy sposób. Dzięki jego obecności na placu budowy, wszystkie prace odbywają się w ustalony sposób.

Jak zostać kierownikiem budowy?

Osoba, która chce objąć stanowisko kierownika budowy, musi po pierwsze zdobyć odpowiednie wykształcenie. Jest to wyższe wykształcenie techniczne – można je zdobyć studiując architekturę lub budownictwo. Dzięki wykształceniu mamy dostęp do odbywania praktyk. Typ praktyk oraz ich miejsce zależy od specjalności, jaką wybierzemy. Następnie, po skończeniu praktyk musimy uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu kierownika budowy. Uprawnienia takie możemy zdobyć od odpowiedniego organu zawodowego.

Kierownik budowy - Kasperkiewicz Nadzoruje Dolnośląskie i Wrocław

Kierownik budowy nadzoruje najważniejsze etapy budowy.

Jednak przed samym uzyskaniem tych uprawnień, musimy zdać pozytywnie egzamin, dzięki któremu zostaniemy wpisani do centralnego rejestru. Dodatkowo, zostajemy wpisanie na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego. Kierownik budowy to bardzo odpowiedzialna funkcja. Dlatego też konieczne jest przejście szeregu procedur, które pozwolą nam na uzyskanie uprawnień. Kierownik budowy musi być więc odpowiednio wykształcony i w pełni przygotowany do pełnienia roli kierownika budowy. Stanowisko to również wymaga doświadczenia.  Ponadto, kierownik budowy bierze na swoje ramiona ogromną odpowiedzialność za dany projekt i plac budowy.

Kierownik budowy i różne specjalności

Jeżeli chcemy zostać kierownikiem budowy, musimy najpierw spełnić wszystkie wymagania typu studia i praktyki. Konieczne jest również pozytywne zdanie egzaminu przed komisją. Ważny jest wybór specjalności odpowiednio wcześnie. Praktyki bowiem muszą odbywać się w konkretnym miejscu, dzięki któremu przygotujemy się do wykonywania przyszłego zawodu. Kierownicy budowy mają za zadanie sterować pracą w odpowiedni sposób w każdym typie robót budowlanych. Jest bowiem wiele specjalności, w których konieczna jest obecność kierownika budowy. Dlatego też poprzez określenie specjalności, odbędziemy praktyki,  następnie uzyskamy uprawnienia pozwalające nam kierować planem budowy.

Wpis powstał we współpracy z kierownikiem budowy z Wrocławia – Kasperkiewicz Nadzoruje. Zapraszamy do odwiedzin strony internetowej: http://nadzoruje.pl.

  • O nas

    Portal Krainanieruchomosci.pl to nowoczesny portal skupiający wokół siebie ludzi zawodowy zajmujących się rynkiem nieruchomości oraz osoby, którym taka tematyka jest obecnie bliska ze względu na chęć kupna czy sprzedaży domu albo mieszkania. Staramy się nieustannie aktualizować portal i publikować wartościowe oraz aktualne tematy. Wierzymy, że nasza praca pomoże czytelnikom w podejmowaniu wyłącznie dobrych decyzji. Ten portal to wiedza odnośnie nieruchomości w pigułce - podana w przystępnej formie zrozumiałej przez każdego.