Budownictwo

Przewaga bram wjazdowych z napędem nad bramami manualnymi

brama wjazdowa bez napędu

Bramy wjazdowe to nieodłączny element podczas budowy domów jednorodzinnych bądź posesji, na których znajdują się garaże lub inne maszyny np. rolnicze. Tego typu elementy ogrodzenia pełnią funkcję nie tylko wizualną, ale także ochronną. Warto wiedzieć jakie typy bram są najlepsze oraz na co zwracać uwagę podczas wyboru bramy do własnej posesji.

Bramy wjazdowe – manualna czy z napędem?

Obecnie nowoczesne technologie pozwalają na produkcję bram wjazdowych z napędami automatycznymi, które aktywowane mogą być nawet z drugiego końca Polski pod warunkiem, że zapewniony jest stały dostęp do prądu oraz połączenia internetowego dla interfejsu napędu bramy wjazdowej. Aby zapewnić poprawne działanie urządzenia należy doprowadzić stały dopływ prądu do modułu zarządzającego otwieraniem i zamykaniem bramy, ale także zamontować bezprzewodowy router, dzięki któremu system wjazdowy bramy będzie mógł być dostępny dla wszystkich użytkowników, którzy posiadają także dostęp do internetu w każdym miejscu na ziemi.

Bramy manualne cechują się prostotą budowy przez co są o wiele bardziej narażone na włamania z zewnątrz – wystarczy bowiem, że złodziej przeskoczy przez ogrodzenie i już będzie w stanie samodzielnie otworzyć bramę wjazdową. Przewaga bram z napędem jest znaczna, ponieważ montowane są liczne zabezpieczenia elektroniczne, które zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa na działania osób postronnych chcących ingerować w jej działanie. Zdecydowanie bramy automatyczne z napędem są o wiele lepszym wyborem w stosunku do tradycyjnych bram manualnych.

Dodatkowym atutem systemu z napędem jest wygoda działania – nie trzeba wychodzić z samochodu bądź innego pomieszczenia, aby otworzyć bramę wjazdową w razie potrzeby. Dodatkowo nowoczesne systemy montowane w bramach wjazdowych automatycznych pozwalają na zdefiniowanie dowolnej liczby użytkowników, którzy mają dostęp do funkcji otwierania i zamykania. Warto jednak wiedzieć, że system szyfrujący częstotliwość w jakiej działają piloty do bramy zabezpiecza ją przed nieautoryzowanym kopiowaniem zmieniając co jakiś czas częstotliwość. Pozwala to wyeliminować ryzyko włamania i „skopiowania” pilota przez potencjalnego złodzieja.

automat do bramy wjazdowej z napędem

Przepisy prawa wobec bram wjazdowych

Odnosząc się do przepisów prawa – mówią one, że należy zachować minimalną szerokość bramy wjazdowej, która wynosi 2,4 metra światła bramy. W rzeczywistości jednak montowane są bramy o długości średnio 4 lub 5-ciu metrów. Tego typu szerokość wzięła się z tego względu, aby zapewnić wygodny wjazd nawet większym samochodom np. dostawczym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi bramy wjazdowe nie mogą otwierać się na zewnątrz posesji. Maksymalną szerokością jaką mogą mieć bramy dwuskrzydłowe to 3 metry – dla tego typu bram wymagają znacznie więcej miejsca w stosunku do bramy przesuwnej. Warto więc decydować się na bramy przesuwne, a w szczególności automatyczne wjazdowe bramy przesuwne ze względu na ich wysoką funkcjonalność oraz niski poziom awaryjności.

O czym warto pamiętać kupując bramę wjazdową?

Przede wszystkim należy pamiętać o dostosowaniu projektu bramy wjazdowej do obowiązujących przepisów budowlanych oraz ukształtowania terenu. W miarę możliwości należy wybierać rozwiązania, które zajmą najmniej miejsca oraz będą wysoce funkcjonalne i bezpieczne dla użytkownika. Warto też pamiętać, aby wybierać bramy wjazdowe renomowanych producentów ze względu na udzieloną gwarancję, profesjonalny montaż oraz wykorzystywanie najnowszych systemów bezpieczeństwa, które w dzisiejszych czasach odgrywają niezwykle ważną rolę. Należy też brać pod uwagę stylistykę bramy wjazdowej – dobierać ją tak aby pasowała do całokształtu posesji i stworzyła spójną całość z budynkiem jak i pozostałą częścią ogrodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *