Budownictwo

Docieplanie elewacji – oszczędź energię i pieniądze

elewacje budowa

Solidne ocieplenie budynku powinno być traktowane jako jedna z ważniejszych kwestii w trakcie budowy. Dobrze przygotowane i przemyślane ocieplenie elewacji wpływa nie tylko na ochronę ścian przed wilgocią, ale przede wszystkim poprawia komfort cieplny mieszkańców i chroni ich przed wieloma czynnikami z zewnątrz. Ocieplenie budynku przekłada się m.in. na zmniejszenie kosztów ogrzewania, ograniczenie hałasu docierającego z zewnątrz czy zabezpieczenie wnętrza przed wilgocią i grzybem, rozwijającymi się w chłodniejszych i wilgotnych pomieszczeniach. Jak z pomocą ocieplenia budynku można zaoszczędzić energię i pieniądze?

Dlaczego warto wykonywać docieplanie elewacji?

Powodów, dla których warto zarządzić ocieplenie domu jeszcze przed oddaniem go do użytku jest wiele. Dobrze wykonana izolacja termiczna ma wiele zalet i pozwala zachować dom w dobrym stanie i pełnej funkcjonalności na znacznie dłużej, niż brak ocieplenia elewacji. Dom zabezpieczony przed chłodem i wilgocią jest bardziej oszczędny i pozwala oszczędzić sporo pieniędzy w trakcie sezonu grzewczego. Pomimo tego, że sama instalacja docieplenia elewacji może być kosztowna, na inwestycję taką warto zdecydować się jak najwcześniej. 

Szacuje się, że nawet 35% ciepła dostarczanego do mieszkania przez grzejniki ucieka przez ściany zewnętrzne budynku, okna, dach czy piwnicę. Wynik ten można jednak znacząco poprawić właśnie przez odpowiednie docieplenie, w tym zarówno ocieplenie ścian jak i poddasza, piwnicy czy lepszą izolację okien. 

Docieplanie elewacji budynków opłaca się, bo gwarantuje oszczędność energii potrzebnej do ogrzania budynku i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska, Jednocześnie ocieplenie budynku daje szansę na poprawę mikroklimatu wewnątrz pomieszczeń przez cały rok – docieplenie zapewnia nie tylko odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza zimą, ale i latem. Ocieplenie domu pozwala ograniczyć przeciągi, eliminuje kondensację pary wodnej w mieszkaniu i poprawia akustykę całego budynku, zapobiegając dostawaniu się do środka nadmiaru hałasu z sąsiadującej z budynkiem ulicy. 

Jak przebiega docieplenie budynku – najczęściej stosowane materiały

Docieplanie budynków to inaczej ułożenie na zewnętrznej stronie elewacji materiałów takich jak styropian bądź wełna mineralna, które swoimi właściwościami będą gwarantowały dobrą izolację termiczną budynku, ochronią elewację przed nasiąkaniem wody i zapewnią odpowiedni poziom izolacji akustycznej. Montaż ocieplenia może odbywać się bez problemu już w trakcie użytkowania budynku przez mieszkańców – wszystkie roboty wykonywane są na zewnątrz, a do odpowiedniego przygotowania ścian wystarczy zwykle zerwanie zewnętrznej części elewacji wraz z farbą i odpowiednie przygotowanie ścian pod klejenie materiału docieplającego. 

ocieplanie elewacji

Docieplenia elewacji budynków we Wrocławiu wykonuje firma Stylbud. Fachowcy do realizacji wykorzystują najnowsze technologie, zapewniając nie tylko świetną izolację termiczną, ale też doskonały wygląd samej elewacji.

Współcześnie do ocieplania budynków stosuje się dwa podstawowe materiały budowlane: styropian, czyli ekspandowany polistyren, składający się z małych kuleczek wypełnionych powietrzem, gwarantujących doskonałą izolację termiczną; oraz wełnę mineralną, która charakteryzuje się nie tylko wysokim poziomem termoizolacji, ale też trwałością, dobrą izolacyjnością akustyczną oraz ogniochronnością. 

Wybór jednego z dwóch wspomnianych materiałów najczęściej sprowadza się do kosztów inwestycji w docieplenie budynku, ale też efektów, jakie chcemy osiągnąć. Styropian jest lżejszy i tańszy, dzięki czemu łatwiej zamontować go na starszych budynkach, a koszty inwestycji nie będą w przypadku docieplenia tak wysokie jak w momencie wykorzystania wełny mineralnej. Ta z drugiej strony jest nie tylko świetnym izolatorem, ale też materiałem ogniochronnym odpornym na wilgoć i wyjątkowo dobrą ochroną akustyczną, doskonałą do ocieplania budynków znajdujących się w pobliżu ruchliwych dróg, i tym samym narażonych na duże stężenie hałasu. 

Ile można zaoszczędzić?

Oszczędności energetyczne, jakie można wypracować dzięki wykonaniu docieplenia budynku zależą od wielu czynników. Izolacyjność pozostałych elementów wykończenia, a więc np. okien czy dachu, jakość materiałów zastosowanych do ocieplenia, czy wreszcie rodzaj stosowanego w domu ogrzewania, będą miały wpływ na ostateczne oszczędności po dociepleniu elewacji. Zwykle wylicza się, że izolacja wykonana z wykorzystaniem najnowszych technologii i najlepszych materiałów zmniejsza ubytek cieplny, a więc i rachunki za ogrzewanie o około 10-15 procent. Jeśli docieplenie budynków połączymy z lepszą praktyką energetyczną w domu (np. krótszym czasem wietrzenia, przyzwyczajeniem się do nieco niższych i zdrowszych temperatur w domu, czy nie blokowaniem dopływu ciepła z grzejników zasłonami zawieszonymi przy oknach), efekty po ogrzewaniu domu mogą być jeszcze bardziej zauważalne. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *