Aktualności

Sposoby na zachowanie czystości w trakcie remontu mieszkania

remont

Remont nawet niewielkiego mieszkania zdecydowanie nie jest niczym prostym. Wręcz przeciwnie: jeszcze przed rozpoczęciem prac należy zadbać o tak różne aspekty jak na przykład ustalenie zakresu remontu, wybór ekipy odpowiedzialnej za realizację robót czy zakup niezbędnych materiałów. Oprócz tego ważne są również takie kwestie jak choćby wywóz śmieci, które właściwie zawsze są efektem ubocznym remontu. Jakie są sposoby na zachowanie czystości w trakcie remontu mieszkania?

Remont mieszkania – podejście z głową to podstawa podczas planowania prac

Jeśli nie zaplanujesz z wyprzedzeniem prac, które mają zostać wykonane w trakcie remontu, istnieje duże ryzyko, że całe przedsięwzięcie zakończy się niestety fiaskiem. Aby tego uniknąć, należy właściwie zaplanować zadania remontowe – dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć chaosu i nieporządku podczas trwania prac.

Generalnie, plan remontu może różnić się w zależności od naszych indywidualnych potrzeb, ale zazwyczaj wyróżnia się takie najważniejsze części składowe jak między innymi:

  • określenie, czy będziemy wykonywać prace wyłącznie we własnym zakresie, czy też realizacją zadań zajmie się wyspecjalizowana firma zewnętrzna. W tym drugim wariancie należy ustalić, jaki będzie zakres prac zewnętrznych specjalistów. W zależności od potrzeb może być to na przykład elektryk, hydraulik, malarz, tynkarz czy nawet architekt;
  • jeśli całość lub część prac zostanie powierzona osobom z zewnątrz – przygotowanie i podpisanie umów, ustalenia zasad dotyczących wypłaty zaliczek, zakresu prac itp.;
  • sporządzenie listy zakupowej – można zrobić to samodzielnie lub w porozumieniu ze specjalistą;
  • opracowanie całkowitego kosztorysu uwzględniającego koszty roboczogodzin za prace wykonane przez robotników oraz wydatki na zakup materiałów i dodatkowych akcesoriów. Warto w budżecie przewidzieć pozycję „rezerwy”, która będzie odnosić się do nieprzewidzianych kosztów. Jeśli weźmiemy pod uwagę to, że obecne czasy są niestabilne, dobrym pomysłem może być ustalenie rezerwy na poziomie wynoszącym ok. 30 proc.;
  • realizacja założonych wcześniej prac.

Jak zachować porządek w trakcie remontu?

Jeśli zamierzasz utrzymać całkowity porządek w trakcie prac remontowych, musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że osiągnięcie pełnego sukcesu w tym zakresie nie jest możliwe. Właściwie, należy w tym przypadku używać wyrażenia „względny porządek”. Nawet jeśli remont nie jest zakrojony na szeroką skalę, musisz liczyć się z tym, że w Twoim mieszkaniu znajdą się worki, opakowania, nie wspominając już o takich materiałach jak na przykład płytki, kafelki czy panele winylowe (w zależności od tego, jakie prace remontowe chcesz przeprowadzić).

Na szczęście, istnieje kilka ciekawych trików i sposobów działania, które pozwolą przynajmniej na ograniczenie bałaganu w mieszkaniu objętym remontem. Poniżej zostały zaprezentowane jedynie niektóre spośród wszystkich stosowanych rozwiązań:

  • wykładzina remontowa – dzięki tej specjalnej powłoce można uniknąć zabrudzenia podłogi farbą czy tynkiem. Jest to bardzo ważne, ponieważ usunięcie zaschniętej farby może być zadaniem żmudnym i czasochłonnym,
  • folia – podczas gdy wykładzina chroni podłogę przed zabrudzeniem, folia plastikowa pozwala na zabezpieczeniem mebli przed cieknącą farbą,
  • odkurzacz budowlany – jest to sprzęt dedykowany do czyszczenia warsztatów, miejsc, w których był przeprowadzany remont itp. Urządzenie to pozwala na usunięcie nawet szczególnie trudnych zagrożeń i w odróżnieniu od standardowych domowych modeli dobrze poradzi sobie np. z pyłem gipsowym.
  • Oprócz tego warto mieć pod ręką worki na śmieci – nieodłącznym elementem prac remontowych w mieszkaniu są odpady budowlane, opakowania itp.

Oprócz tego warto pamiętać jeszcze o bardzo ważnej kwestii, jaką jest systematyczność. Remont to okres, który cechuje się wyższym natężeniem prac. Taki stan rzeczy to jeden z powodów, dla których chciałoby się przekładać na później niektóre z zaplanowanych prac. Tymczasem, jest to dość poważny błąd. Odkładanie zadań to poważny błąd, który może przełożyć się np. na opóźnienie prac. Jeśli dodamy do tego fakt, że do wykonania poszczególnych prac niezbędne są różnego rodzaje materiałów itp., bardzo łatwo o nagromadzenie wszystkich przedmiotów w mieszkaniu, a tym samym – jeszcze większy bałagan.

remont

Jeśli remont jest przeprowadzany na większą skalę, niezbędne może okazać się skorzystanie z profesjonalnej usługi w zakresie wywozu odpadów. Do firm, które oferują np. wywóz śmieci w Kaliszu, należy m.in. kontenernagruz.eu. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie, ponieważ oznacza oszczędność czasu i wygodę. Osoba odpowiedzialna za remont nie musi wówczas obawiać się o to, w jaki zostaną wywiezione oraz zutylizowane odpady powstałe podczas prac remontowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *