Aktualności

5 sposobów, jak zacząć żyć ekologicznie

fotowoltaika

Najważniejsze w każdym ekologicznym domu są zdrowe nawyki mieszkańców oraz nowoczesne rozwiązania, które pomagają lepiej zarządzać zasobami. Chcesz żyć w zgodzie z naturą, ale nie wiesz, od czego zacząć? Oto pięć sprawdzonych pomysłów, jak stworzyć przyjazne środowisku gospodarstwo domowe.

1. Ekologiczne oświetlenie

Energooszczędny, komfortowy i przyjazny dla środowiska dom nie może się dzisiaj obejść nie tylko bez segregacji odpadów, ale również odpowiednio dobranego wyposażenia. Korzyści pod względem finansowym i ekologicznym przyniesie nam przede wszystkim… ekologiczne oświetlenie. Uzyskanie najlepszych efektów zaczyna się od projektu. Celem będzie optymalne wykorzystanie naturalnego światła w ciągu dnia oraz zwiększenie jego wpływu na cały dom. Wszędzie tam, gdzie nie będzie to możliwe, powinniśmy natomiast wykorzystać polecane przez specjalistów żarówki LED. Jakie mają zalety?

W porównaniu do tradycyjnego oświetlenia są znacznie bardziej wydajne, nie przygasają z czasem i działają kilka razy dłużej. Zużywają też znacznie mniej energii, aby zapewnić ten sam poziom doświetlenia pomieszczeń. Podczas produkcji nie wykorzystuje się substancji szkodliwych dla środowiska, a gotowy produkt nadaje się do recyklingu.

2. Energooszczędne urządzenia

Energooszczędne urządzenia umożliwiają skrócenie czasu pracy, mniejsze zużycie zasobów oraz wprowadzenie oszczędności. Znalezienie odpowiedniego rozwiązania będzie znacznie prostsze, jeśli podczas zakupu zapoznamy się z podstawowymi informacjami na etykiecie. Na efektywność energetyczną wskazywać ma kolorowa, siedmiostopniowa skala od A do G. Warto pamiętać, że najbardziej korzystna klasa energetyczna zależy od kategorii produktu. Ponieważ każdy z nich ma nieco inny zakres ocenianych parametrów, lepiej nie porównywać ze sobą oznaczeń znajdujących się np. na telewizorach, lodówkach i piekarnikach.

Ważne będą również rzeczywiste potrzeby wszystkich domowników. Najbardziej funkcjonalne urządzenia zostały optymalnie dopasowane pod względem wielkości, dostępnych trybów pracy oraz pozostałych właściwości użytkowych.

3. Podstawowe zasady użytkowania

Jak zacząć żyć ekologicznie? Ogromne znaczenie ma nie tylko to, jakie urządzenia kupujemy, ale też sposób, w jaki z nich korzystamy. Podstawową zasadą jest odłączenie z gniazdka wszystkich elementów wyposażenia, których aktualnie nie potrzebujemy. Komputer, telewizor albo system audio pobierają energię nawet wtedy, kiedy zostaną wyłączone. Przygotowując się do snu lub dłuższego pobytu poza domem warto więc upewnić się, że nie znajdują się właśnie pod napięciem. O czym jeszcze warto pamiętać?

Producenci coraz częściej wprowadzają do swoich sprzętów tak zwany tryb ekologiczny. W przypadku pralki lub zmywarki możemy więc wybrać program, który zmniejsza pobór prądu. Nie powinniśmy ich też uruchamiać, jeśli są wypełnione zaledwie w połowie. Odwrotna zasada obowiązuje użytkowników czajników elektrycznych – nadmiar wody znacznie wydłuży czas gotowania. Zadbać warto też o lodówkę. Lepiej nie ustawiać jej w pobliżu źródeł ciepła lub zbyt długo otwierać drzwi.

4. Jak zacząć żyć ekologicznie? Zasada 5R

Chociaż segregacja odpadów jest już obowiązkowa, w rzeczywistości nie każdy ją praktykuje. Wystarczy jednak wyrzucić śmierci do odpowiedniego pojemnika, aby zwiększyć szansę, że zostaną ponownie przetworzone. Recykling warto połączyć z pozostałymi regułami, które pomagają na co dzień kierować się ideą zero waste. O czym mowa? Jak zacząć żyć ekologicznie? Opublikowana w USA zasada 5R odnosi się do pięciu ważnych kroków: odmawiania (ang. refuse), ograniczania (ang. reduce), ponownego wykorzystania (ang. reuse), segregacji (ang. recycle) oraz kompostowania (ang. rot). W praktyce chodzi więc o to, aby:

  • podejmować mądrzejsze decyzje zakupowe oraz rezygnować z rzeczy, które bez problemu możemy zastąpić bardziej korzystnymi dla środowiska odpowiednikami;
  • ograniczyć zużycie produktów, bez których możemy się obejść, szkodliwych dla przyrody oraz nienadających się do recyklingu;
  • naprawiać wszystkie zepsute sprzęty oraz przerabiać lub oddawać to, co w przyszłości będzie nam zbędne;
  •  w odpowiedzialny sposób pozbywać się odpadów (również tych żywnościowych).

fotowoltaika

5. Ekologiczne rozwiązania dla domu – dlaczego fotowoltaika?

Systemy fotowoltaiczne wytwarzają czystą, odnawialną energię, którą wykorzystuje się dzisiaj na wiele różnych sposobów w warunkach domowych, przedsiębiorstwach, gospodarstwach rolnych czy fabrykach. W przeciwieństwie do paliw kopalnych, których ilość jest ograniczona, zasoby odnawiają się w stosunkowo krótkim czasie. Oznacza to, że ich źródło nie wyczerpie się bez względu na intensywność użytkowania lub upływ czasu.

Nie bez znaczenia dla środowiska jest też ograniczenie emisji szkodliwych substancji oraz gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla. Przekształcanie naturalnej, ogólnodostępnej energii w dowolne formy energii użytkowej odbywa się bez hałasu lub zanieczyszczeń. Fotowoltaika pracuje bezdźwięcznie, a po zużyciu część surowców można poddać utylizacji oraz spożytkować w następnym cyklu produkcyjnym.

Chcesz przejść na ekologiczne źródło energii? Najlepiej, jeśli dobór wszystkich elementów systemu pozostawisz ekspertom. Sprawdź naszą ofertę – projektujemy i wykonujemy instalacje fotowoltaiczne na Dolnym Śląsku oraz wielu innych regionach Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *