Wnętrza domów

Jak dobrze wytapetować mieszkanie?

tapety Bydgoszcz

Prawie każdy mężczyzna  lubi poszczycić się tym, że sam naprawił cieknący kran, albo wyremontował mieszkanie. Często ten zachwyt nad samym sobą jest w pełni uzasadniony, ponieważ niejedno remontowe zadanie wymaga dużych zdolności. Do nich z pewnością zalicza się położenie tapet.

Zdaje się, że jest to bardzo trudne zadanie nie trzeba nikogo przekonywać, dlatego osoby, które nie są zbyt pewne swoich umiejętności, powinny raczej skorzystać z pomocy fachowca, który o przyklejaniu tapet wie prawie wszystko, a może nawet i wszystko. Jeśli jednak dana osoba (a konkretniej mężczyzna) uprze się, aby zrobić to samodzielnie, musi pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby całe zadanie przeszło gładko i efekt utrzymywał się naprawdę długo. Warto też skorzystać z pomocy architekta wnętrz, który zaaranżuje pomieszczeni tak, aby tapeta prezentowała się w atrakcyjny sposób.

Krok pierwszy

Pierwszy krok to wybranie odpowiedniego materiału, którym planuje się wyłożyć ściany. Następnie (co jest naprawdę bardzo ważne) należy w odpowiedni sposób przygotować powierzchnię ścian. Jeśli przed remontem była ona również wyłożona tapetą, należy dokładnie ją zdjąć, a następnie całą ścianę porządnie wyczyścić. Konieczne jest również, aby zorientować się czy powierzchnia jest gładka, bez większych nierówności. Jeśli takie się znajdą trzeba ścianę wygładzić.

Jeśli pokój wcześniej był wymalowany to nie pozostaje nic innego, jak starą farbę po prostu zmyć i poczekać aż ściana będzie sucha. To jest bardzo ważne, by pamiętać, że wszelkie zabiegi należy wykonywać na suchej powierzchni. W przeciwnym razie cały nakład pracy pójdzie na marne, bo ani tapeta Bydgoszcz nie będzie się trzymać, ani farba. Kolejną rzeczą jaką należy uczynić po tym, jak zostaną przygotowane powierzchnie, to zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i sprzęt pomocniczy. Na pewno przyda się ostry nóż, miara oraz stół, pędzel do kleju oraz wiadro czy miska do rozrobienia kleju do tapet. Przydać się może również jakieś narzędzie do wygładzania nałożonego pasa tapety.

tapety Bydgoszcz

Potem

Gdy jest się już w ten sposób przygotowanym można przystąpić do pracy. Zacząć należy od wymierzenia odpowiedniej długości pasma i dokładnego wysmarowania go klejem. Musi być on rozprowadzony równo na całej powierzchni. Gdy to zostanie uczynione należy bardzo powoli i niezwykle dokładnie przyłożyć pas tapety do ściany- należy pamiętać, by przyklejanie rozpocząć od góry i powoli przesuwać się na dół.

Gdy całość zostanie przymocowana do ściany, można dla pewności wyrównać całość przejeżdżając po tapecie jakąś szczotką (może być czysta miotła); takie zachowanie pomoże w wygładzeniu ewentualnych bąbli powietrznych, które utworzyły się podczas naklejania. Postępując w ten sam sposób należy wytapetować całe pomieszczenie. Dobrą radą jest to, aby do ściany przyklejać zbyt długie pasma – dzięki takiemu zabiegowi dużo łatwiej będzie wyrównać górne i dolne krawędzie wszystkich pasm. Gdy całość zostanie pokryta tapetą należy uważnie przyjrzeć się czy nie ma jakichś widocznych zagięć lub miejsc, które nie zostały zbyt dokładnie doklejone. Jeśli wszystko jest w porządku nie pozostaje nic innego, jak czekać na wyschnięcie i można się wprowadzać.