Wnętrza domów

Jak remontować wnętrza?

czym remontować wnętrza

Zdecydowanie się na przeprowadzenie remontu mieszkania jest poważną decyzją w naszym życiu – wymaga sporego nakładu czasu, pieniędzy i pracy. Jak najlepiej zaplanować przeprowadzenie remontu w naszym mieszkaniu?
Czasem by odświeżyć nasze mieszkanie wystarczy niewielki remont, na przykład w postaci pomalowania ścian. Niekiedy jednak, jeżeli znacząco chcemy podnieść komfort naszego życia wa danym mieszkaniu, musimy przygotować się na spore prace remontowo-budowlane. Na początku trzeba się zastanowić, co właściwie chcemy zmienić w naszym mieszkaniu? Warto spojrzeć na nie krytycznym okiem i przemyśleć, co można w nim poprawić, ulepszyć. Idealnie byłoby, gdybyśmy mogli skorzystać z porad zawodowca, na przykład dekoratora wnętrz lub architekta. Jednak ze względu na to, że remont sam w sobie generuje niemałe koszty, możliwe, że nie będzie nas stać na taki luksus i będziemy musieli samodzielnie ułożyć sobie plan działania.

Najlepiej zacząć od czegoś w rodzaju grafika zaplanowanych przez nas prac. Pomoże on nam ustalić, od czego zaczynamy, ustalić kolejność podejmowanych przez nas czynności oraz ułatwi nam pilnowanie terminów. Dzięki niemu będziemy także w stanie przewidzieć planowe zakończenie remontu. Trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na kolejność prac – na przykład odnawiamy podłogi przed malowaniem ścian, a okna wymieniamy jeszcze przed pokryciem ścian domu termoizolacyjną warstwą.

Opróżnianie mieszkań po zmarłych
Przy okazji remontu w naszym domu, mamy okazję na nowo zaprojektować przestrzeń, w której będziemy żyć. Warto zrobić to w ten sposób, by była ona jak najbardziej funkcjonalna. Możemy kierować się trendami i na przykład skupić się na wygospodarowaniu jak największej otwartej przestrzeni, dającej poczucie przestronności i swobody, ale najważniejsze jest, by mieszkało nam się wygodnie i komfortowo. Niektórzy nad jasne, duże pomieszczenia stawiają sobie niewielkie, przytulne pokoiki i jak najbardziej mają do tego prawo. Gdy podejmiemy decyzję o całkowiej reorganizacji naszego mieszkania i, na przykład, zdecydujemy się na wyburzenie ścian, koniecznie trzeba sprawdzić, czy ściana której chcemy się pozbyć nie jest przypadkiem ścianą nośną. Nawet niewielkie naruszenie ściany nośnej może skończyć się dla nas dużymi stratami finansowymi.

Jakie czynniki należy uwzględnić przy jak najlepszym planowaniu przestrzeni?

Na pewno trzeba wziąć pod uwagę wielkość danego pomieszczenia, które chcemy przearanżować, przeznaczenie takiego pomieszczenia oraz takie rzeczy jak różnej maści wnęki albo załamania ścian. Niemałą wpływ na przestrzeń i jej odczuwanie ma także umiejętnie dobranie umeblowania.
Warto w mieszkaniu wydzielić strefę służącą do relaksu, strefę intymną (sypialnię), strefę jadalnianą oraz kącik przeznaczony do pracy. Należy pilnować, by strefy te nie przecinały się ani nie przecinały zbyt mocno, ponieważ domownicy będą sobie wzajemnie przeszkadzać.