Gdy ściany w naszym domu pną się w górę powoli podczas budowy, zapewne zaczniesz myśleć o projektowaniu wnętrz, jest jeden szczególny styl, który może Cię przyciągnąć do siebie na dłużej niż kilka chwil. Uwielbiamy prostotę i przemyślany urok, ten objawia się w skandynawskim stylu. Po sprawdzeniu popularnych blogów traktujących o stylu skandynawskim możesz uzyskać więcej inspiracji oraz koncepcji niż myślisz. Styl skandynawski jest tak wyjątkowy, że obecnie każdy chociaż chwilę się nim interesuje, jeśli nie wybiera się całości, to przynajmniej część. Styl pochodzący ze Skandynawii puka do naszych domów, a Polacy bardzo chętnie przyjmują go w swoje progi, co często możesz dostrzec obserwując blogi lifestylowe, modowe, domowe, DIY, rustykalne itd.
Oprawy oświetleniowe
Oświetlenie jest bardzo ważnym czynnikiem w skandynawskim stylu. Skandynawowie żyją wiele miesięcy w ciemności, więc słońce i świeże powietrze są docenianym elementem wystroju. Przechowuj zasłony minimalnie zakryte, wykorzystuj kolory jasne, stosuj czyste tkaniny. Do oświetlenia wewnętrznego korzystaj z kilku źródeł światła zamiast jednego. Umieść drewniane lampy – podłogowe, sufitowe i stołowe w różnych częściach pokoju, aby dodać różne poziomy oświetlenia.
Podłogowe rośliny
W niemal każdym skandynawskim domu jest co najmniej jedna roślina, która albo znajduje się na podłodze albo na szafce. Niektórzy mówią, że trzymanie roślin w pokoju, w którym długo się przebywa nie jest zdrowe, ale to nieprawda. Rośliny są przecież naturalnym filtrem dla szkodliwe go dla nas wydychanego CO2, które te w procesie fotosyntezy przetwarzają na potrzebny nam tlen. Warto zauważyć, że w miejscach gdzie znajduje się dużo roślin jest aż duszno od wysokiego stężenia tlenu.
Jakie kolory stosujemy w stylu skandynawskim?
Kolor lub jego brak. Główne kolory w skandynawskim stylu są neutralne: beżowe, szare lub białe. Jednak coraz popularniejsze staje się dodawanie nowych odcieni oraz kolorów, takich jak szary, czarny i żółty. Co ciekawe w skandynawskim stylu niemalże wszystko pokryte jest jakimś kolorem i często jest to wyłącznie jeden odcień, co znacząco wpływa na poziom estetyki pomieszczenia. Dla przykładu możemy spotkać się z pastelowymi odcieniami krzeseł, stołu, do tego dobrać jasnoszarą kanapę, zaś u sufity zobaczyć matowo-beżowe lampy ażurowe. Styl skandynawski jest nieprzewidywalny a przez to naprawdę doskonały, wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju.
Elementy natury
Dekorowanie ścian elementami natury, takimi jak drewniana gałąź lub koszyk wiklinowy dodaje więcej rustykalnego wyglądu, pozwala to zdecydowanie wzmocnić motyw skandynawski. Bądź kreatywny – uwielbiamy zdjęcia, na których widać fotel wiszący na ścianie z doniczkowym kaktusem. Skandynawski styl jest wszystkim czym może być nieprzewidywalność z wyborze stylu. Nie ma czasu na rozmyślanie nad konkretnym ułożeniem, warto być nieco spontanicznym, aby zaskoczyć nie tylko swoich bliskich ale także siebie.