Usługi dla nieruchomości

Profesjonalna wycena nieruchomości

Rzeczoznawca – mistrz szacowania

Jak wycenić nieruchomość? To pytanie zajmuje wielu specjalistów z dziedziny rzeczoznawca jednak zwykłym ludziom przyda się garść przydatnych informacji, które możemy wykorzystać na przykład kiedy przyjdzie nam wybrać firmę zajmującą się tego typu usługami. Wycena nieruchomości dąży do jak najbardziej wiernego oddania realnej wartości nieruchomości w danym momencie. Musimy tu zatem uwzględnić wiele okoliczności.

Najważniejszym współczynnikiem decydującym o wartości nieruchomości jest lokalizacja. Co z tego, że dany dom jest świetnie wyposażony jeśli znajduje się w jakimś bardzo małym atrakcyjnym miejscu. Trzeba tutaj także dostosować wycenę do potencjalnego zainteresowania daną nieruchomością. Dlatego nawet największa rudera w środku miasta będzie wydawać się atrakcyjna i szybko znajdzie kupca.

Z kolei nawet luksusowy apartament na wsi (co także jest ostatnio spotykane) po atrakcyjnej cenie może latami zalegać jako oferta w biurze nieruchomości. Tu nie ma reguł bo to rynek podatny na wpływy nastrojów. Dlatego kupno czy sprzedaż nieruchomości powinna odbywać się po jak najbardziej dokładnym wyliczeniu realnej wartości. Czy zatem rzeczoznawca będzie w stanie zrobić to na tyle rzetelnie, że nie poniesiemy z tego tytułu strat majątkowych? O to doba izba rzeczoznawców, która dokładnie wskazuje kto może a kto nie może zostać przyjęty do tego zaszczytnego grona. Zresztą egzaminy na rzeczoznawcę majątkowego są rygorystyczne i nie przepuszczą nikogo niekompetentnego. Dlatego na izbę rzeczoznawców możemy się z pełną swobodą zdać i mieć nadzieje, że uda nam się w miarę szybko zbyć naszą nieruchomość.

wycena

W ogóle rynek nieruchomości jest rynkiem bardzo wrażliwym i podatnym na fluktuacje i zawirowania na rynkach finansowych. Deweloperzy, którzy nie dostaną kredytów nie mogą zacząć inwestycji co skutkuje zwiększeniem się cen nieruchomości na rynku. Dzieję się tak ponieważ zwiększa się popyt przy równoczesnym zmniejszeniu się podaży. Dlatego kupując nieruchomość warto podjąć taką decyzję w tak zwanym „dołku” cenowym. A kiedy taki nastąpi? Tego nie wiadomo ale zawsze warto poradzić się rzeczoznawcy, który ustali wartość nieruchomości.