Wnętrza domów

Sypialnia – jakie kolory dla niej wybrać? Radzą nam profesjonaliści

Kolor ścian w sypialni

Najbardziej niedostępnym i zamkniętym pomieszczeniem w domu dla wszystkich odwiedzających nas gości jest oczywiście nasza sypialnia. Nie oznacza to oczywiście, że urządzając dom możemy zupełnie pominąć to pomieszczenie podczas dekoracji i zestawienie wszelkich kolorów i wzorów pozostawić czystemu przypadkowi. Bo jest to również najintymniejsze dla nas miejsce, gdzie spędzamy najwięcej czasu, więc urządzając ją, możemy tutaj pójść na całość i puścić wodze fantazji stosując wszelkie niekonwencjonalne rozwiązania i połączenia.

Wybierz kolor, który pasuje do osobowości domowników

Zastosowanie tutaj różnych kolorów podłogi, sufitu i ścian, zależy oczywiście głownie od naszych upodobań i gustu. Osoby spokojne i stonowane, lubiące ciszę i spokój, zapewne zdecydują się na wymalowanie wszystkich ścian w tym samym kolorze. Najczęściej będą to odcienie niezwykle jasne i delikatne – biały, bezowy, delikatna zieleń lub żółć. Natomiast wszyscy Ci, którzy mają dość dynamiczny charakter i nie lubią nudy i monotonii, wybiorą zastosowanie przeróżnych wariacji kolorystycznych – każda ściana w innym kolorze lub odcieniu, a nawet w kilku odpowiednio dobranych kolorach i wzorach. Tacy ludzie wybiorą żywe i jasne barwy, przede wszystkim: jaskrawe czerwienie, pomarańcze i soczyste zielenie i połączą je przeważnie z barwami do nich kontrastowymi – czarnym, białym, szarym i brązowym.

Aby nasza sypialnia stała się bardziej wyrazista, interesująca i ciekawsza, można zastosować nietypowe połączenie z gładko pomalowanej ściany oraz kolorową i bardzo wzorzystą tapetę. Dzięki takiemu zabiegowi, nasza sypialnia nabierze oryginalnego i niepowtarzalnego charakteru. Równie nietypowym rozwiązaniem będzie również naklejenie na jednej ze ścian olbrzymiej fototapety, przedstawiającej na przykład zdjęcie z miejsca, gdzie bardzo chcemy pojechać lub też już byliśmy – egzotycznej, dzikiej plaży albo jakiegoś niezwykłego miasta. Może to być również fotografia pomieszczenia, przez co w dość łatwy sposób optycznie powiększymy małe pomieszczenie. Fantastycznym pomysłem dla osób samotnych będzie umieszczenie na niej zdjęć najbliższej rodziny albo przyjaciół.

W końcu jest to miejsce, gdzie niewiele osób ma dostęp, a więc poprzez dekorację możemy tam wyrazić prawdziwe ja ukrywane głęboko przed światem.

Najlepsze kolory na ściany w domu

Kiedy zabieramy się za remonty w mieszkaniu lub domu, niejednokrotnie stajemy przed poważnym dylematem, jak wybrać kolory farb do pomalowania ścian poszczególnych pomieszczeń. Czy warto je zmieniać, czy raczej pozostać przy starych barwach i jedynie delikatnie odświeżyć wypłowiałe ściany. A może zamiast tradycyjnych kolorów zdecydować się raczej na coś bardziej oryginalnego. Czym się kierować wybierając kolory farb, tapety – modą czy własnym gustem i upodobaniami, a może posłuchać rad rodziny lub znajomych.

Ściany w sypialni

Jak się okazuje nie jest to wcale tak łatwe zadanie, jakby się mogło wydawać. Bo każde pomieszczenie musi być urządzone w taki sposób, by wszyscy czuli się w nim dobrze i komfortowo, dlatego tak niesamowicie ciężko jest się zdecydować, jak urządzić nasze gniazdko. Zwłaszcza, gdy wszystkie nasze plany musimy skonsultować dodatkowo z rodziną, a zwłaszcza z dziećmi i dorastającymi nastolatkami, które miewają czasami dość nietypowe pomysły i wygórowane wymagania dotyczące remontu swych pokoi. Jak zdradza nam firma Prace Wykończeniowe 24 Malowanie i RemontyTrudno jest wtedy znaleźć złoty środek i pójść na kompromis. Na szczęście w sklepach znajdziemy tak bogaty wybór przeróżnych kolorów i odcieni farb, a także wzorów tapet, że w końcu najbardziej rozbieżne upodobania uda nam się w końcu pogodzić.

Kiedy wszystko będzie ustalone i zakupione, a nam wreszcie uda się przygotować całe mieszkanie do tej wielkiej rewolucji, pozostaje nam już tylko przystąpienie do malowania. To też jest duże wyzwanie, zwłaszcza pomalowanie sufitów, które już ze względu na swe położenie są dość problematyczne. I chociaż wydaje się, że są wysoko i ich nie widać to jednak czasami to one stwarzając cały efekt naszej pracy, bo ich kolory mogą optycznie podwyższyć lub obniżyć pokój.

Każde pomieszczenie musimy malować dokładnie i niezwykle starannie, aby nabrało wyjątkowego charakteru. Kuchnia powinna być zawsze przytulna i ciepła, a dodatkowo zachęcająca domowników do spożywania i przygotowywania tam posiłków, a jednocześnie praktyczna. Salon musi stać się przyjaznym i wiecznie otwartym na gości pomieszczeniem, dlatego nie powinien nikogo przytłaczać, a jedynie zachęcać do spędzania w nim czasu. Sypialnia to nasza ostoja prywatności, więc można zaszaleć. Natomiast pokój naszego dziecka to jego królestwo i przede wszystkim ono musi się tam czuć wygodnie i dobrze pośród kolorowych ścian i wzorzystych tapet