Wnętrza domów

Jak dbać o firany?

Zawsze jest tak, że w pewnym momencie trzeba odwiedzić sklep, który oferuje najróżniejsze firany do salonu czy do kuchni i wybrać odpowiednią tkaninę. Wszystko w domu się zużywa, nawet tak banalna rzecz. Nie wszyscy oczywiście są ich fanami, są bowiem osoby zdecydowanie bardziej przychylne roletom czy żaluzjom.

Dlaczego niektórzy nie lubią firan?

Argumentują to tym, że firany są nośnikiem brudów, co jest wielce niekorzystne szczególnie dla alergików. Nie biorą jednak po uwagę tego, że ich czyszczenie jest o wiele prostsze niż zamontowanego innego rodzaju zasłon. Rolety bowiem nie można zdjąć od tak i wrzucić do pralki, z firankami natomiast jest taka możliwość. Istnieje również wiele ich rodzajów, które po wypraniu nie wymagają dodatkowego prasowania, do nich zaliczają się firany żakardowe. Jest to o tyle wygodne, że nie zawsze ma się czas na to, by czekać na ich wyschnięcie a dopiero potem przeprasowanie. Może bowiem zdarzyć się tak, że zjawić się mają w niedługim czasie długo niewidziani goście, na których przybycie wypada specjalnie przygotować mieszkanie. Upranie firanek pozwala uzyskać natychmiastowy efekt świeżości i czystości – szczególnie poprzez unoszony zapach, jaki utrzymuje się zaraz po wypraniu.

firany na metry

 

Co do zapachów, to jest to jeden z argumentów przemawiający na niekorzyść firan. Wyłapują one zapachy, co skutkuje tym, że w całym domu unosi się niezbyt przyjemna woń. O tym bardzo często mówią oponenci wieszania tkanin w oknach. Na ten argument można odpowiedzieć, że wszelkie zapachy osadzają się nie tylko na firanach do kuchni, ale na wszystkich innych meblach i dywanach. Różnica polega jedynie na tym, że ich nie da się w tak łatwy sposób odświeżyć. Wtedy nie ma znaczenia, czy są to firany gotowe czy szyte na wymiar…

Firany na metry – wygoda i szyk

firany gotowe

Inną rzeczą, która rzekomo przemawia na niekorzyść zasłonek i tym podobnym, jest to, że nie pasują one do wszystkich rodzajów okien. Niestety osoby takie najwyraźniej nie posiadają wiedzy na ten temat, że obecnie jest możliwość zakupu firany na metry. Ułatwia to ogromnie sprawę, ponieważ nie ma konieczności nanoszenia przeróbek, jak to czasem mogło mieć miejsce, gdy kupowało się zapakowane firany żakardowe. Jak widać cała batalia nie toczy się w rzeczywistości o dobre czy złe strony tkanin zawieszonych w oknach, ale o to, że jednym się to podoba, a innym zdecydowanie nie. Na szczęście nie jest żadnym wymogiem, aby zaopatrywać się w firany do salonu czy innego pomieszczenia, także wydaje się, że tego typu dyskusja jest całkowicie pozbawiona sensu. Jadnak projektując swoje wnętrze warto wziąć je pod uwagę, ponieważ nadają ciepłego klimatu miejscu.

Alternatywy dla każdego

Każdy na szczęście samodzielnie może decydować o wystroju swojego mieszkania. A jak to się mówi – o gustach się nie dyskutuje. Nie można mówić, że coś jest dobre, bo akurat tej osobie się to podoba, a coś jest złe, bo się nie podoba. Na szczęście jest całe mnóstwo alternatyw, więc okna pozbawione nie muszą być takie „gołe”, jak to byłoby jeszcze jakieś dwadzieścia lat temu, gdy miało się do wyboru jedynie firany i zasłony, albo mało estetyczne, metalowe żaluzje. Dziś w oknach można wstawić strojne rolety, albo eleganckie, zewnętrzne żaluzje, a parapet przyozdobić roślinami. Efekt oczywiście będzie inny niż zawieszenie firan żakardowych, ale może być równie ładnie.