Budownictwo

Czym różnią się opłaty w domu szeregowym a domu wolnostojącym?

Zmieniając miejsce zamieszkania wiele osób zastanawia się co lepiej kupić – dom w zabudowie szeregowej czy dom wolnostojący. Zarówno jedna i druga opcja ma swoje zalety oraz wady. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poznać plusy i minusy mieszkania w takich nieruchomościach oraz sprawdzić czy będą one odpowiednie do naszych potrzeb oraz możliwości finansowych.

Dom wolnostojący czy dom szeregowy – charakterystyka

Mieszkanie w bloku jest uciążliwe, dlatego coraz więcej osób decyduje się na kupno domu wolnostojącego lub domu w zabudowie szeregowej. Z racji tego, że obie opcje są niezwykle atrakcyjne, trudno zdecydować się na konkretne rozwiązanie od razu. To, że mieszkanie w domu wolnostojącym ma więcej zwolenników niż przeciwników jest jasne. Duża przestrzeń, własny ogródek i brak sąsiadów za ścianą to z pewnością miła odmiana po wyprowadzce z bloku. Warto jednak wiedzieć, że utrzymanie i opłaty w domu wolnostojącym znacznie różnią się od kosztów mieszkania w domu szeregowym. Czym dokładnie różnią się te dwie opcje?

Domy w zabudowie szeregowej są coraz bardziej popularne, zwłaszcza jeśli na bieżąco śledzimy oferty deweloperów. Nic w tym dziwnego – współczesne budownictwo wykorzystuje dobrej jakości materiały budowlane, które znacznie obniżają opłaty eksploatacyjne. Dodatkowo kupno domu w zabudowie szeregowej jest lepsze pod względem budżetowym – otrzymujemy nie tylko niższe opłaty, ale również tańsze nieruchomości z rynku pierwotnego. Dlatego też wiele osób wyprowadzając się z bloku mieszkalnego decyduje się na taką opcję, aby w dalszym ciągu posiadać sąsiadów, ciszę, nowoczesny dom, a także kawałek ogródka za domem.

Opłaty w domu szeregowym – wysokie opłaty?

Domy w zabudowie szeregowej z rynku pierwotnego są niezwykle popularne – zwłaszcza w dużych miastach, głównie w Warszawie. Nie tylko znajdują się one w dobrej lokalizacji, co znacznie skraca czas dojazdu do pracy, ale również są tańsze do kupienia. Jednocześnie nowoczesne budownictwo zapewnia mieszkańcom maksymalny komfort, a dom z osobnym wejściem i własnym ogródkiem to spełnienie marzeń dla osób, które do tej pory mieszkały w bloku.

Wbrew pozorom kupno, a następnie mieszkanie w domu szeregowym nie jest drogie. Z racji tego, że do budowy deweloperzy używają najlepszej jakości materiałów budowlanych, dom przez wiele lat nie będzie wymagał żadnego remontu. Jednocześnie fakt, że dom szeregowy znajduje się pomiędzy innymi budynkami, sprawia, iż koszty ogrzewania zimą znacznie spadają. Podobnie wygląda sprawa z opłatami związanymi z wywozem śmieci czy czynszem. Czynsz, o ile występuje, jest bardzo niski. Współczesne osiedla domów szeregowych są zwolnione z czynszu, więc mieszkańcy muszą jedynie opłacać bieżące rachunki za media.

Zaletą domów w zabudowie szeregowej na nowych osiedlach w Warszawie jest fakt, że kupując dom, można bez problemu korzystać z ogródka przypisanego do działki. Nie jest konieczne pokrywanie dodatkowych kosztów.

Domy szeregowe

Czy warto mieszkać w domu wolnostojącym?

Domy wolnostojące w dalszym ciągu są niezwykle popularne i najczęściej kupują je osoby, które pragną azylu, z daleka od zgiełku miejskiego. Domy jednorodzinnej najczęściej znajdują się w mniejszych miejscowościach, niedaleko metropolii. Zaletą takiego rozwiązania jest cisza i brak sąsiadów za ścianą. Dodatkowo większa przestrzeń zielona i większa swoboda zachęcają do tego, aby kupić dom wolnostojący.

Jednak takie rozwiązanie niesie za sobą dodatkowe koszty. Nie tylko droższe mogą okazać się dojazdy do pracy w Warszawie lub innym większym mieście, ale również w mniejszych miejscowościach jest utrudniony dostęp do szkół, przedszkoli czy żłobków. Oprócz tego koszty utrzymania domu wolnostojącego są znacznie wyższe. Wpływ na wysokie rachunki ma przede wszystkim koszt ogrzewania, który w zależności od podłączenia będzie się różnić. Jednakże jest on wielokrotnie wyższy od tego, jaki należy zapłacić mieszkając w domu szeregowym. Dodatkowo droższy jest wywóz odpadów komunalnych oraz ścieki.

Warto również pamiętać, że nierzadko samo kupno domu wiąże się z zawiłą procedurą oraz dodatkowymi opłatami, które wychodzą dopiero przy podpisaniu umowy. Stąd też decydując się na wyprowadzkę z bloku mieszkalnego, warto wybrać nowe osiedle domków szeregowych, które nie tylko znajduje się w bliskiej odległości od centrum miasta, ale będzie przede wszystkim stanowiło komfortowe miejsce do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *