Budownictwo

Garaż blaszany czy murowany

Każdy prawdziwy fan motoryzacji wie, że choć w trzymaniu samochodu przez krótki okres czasu na zewnątrz nie ma niczego złego, pojazdy czują się znacznie lepiej we własnych domkach – garażach. Wiele domów stawianych jest dziś z odgórnie dobudowanym garażem murowanym lub tak, by obok z powodzeniem postawić miejsce na samochód. Kiedy jednak dom nie posiada garażu i chcemy postawić go samodzielnie, lub też poszukujemy odpowiedniego garażu w mieście, pojawia się problem – jaki garaż wybrać? Najpopularniejszymi wariantami są dziś garaże blaszane oraz garaże murowane. Każdy z nich ma oczywiście swoje wady i zalety. Który zatem wybrać?

Garaż blaszany – wady i zalety

Popularne „blaszaki” to zdecydowanie najtańsza i najłatwiejsza do postawienia forma garażu samochodowego. Nie dziwi więc, że w ostatnich latach powstaje ich wszędzie coraz więcej. Garaże blaszane to rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w miastach, jak i na prywatnych posesjach poza miastem. Ich niewątpliwą zaletą jest niewątpliwie cena, która w porównaniu z ustawieniem garażu drewnianego lub murowanego jest zdecydowanie niższa. Poruszając kwestię ceny warto zauważyć, że w przypadku chęci postawienia garażu murowanego konieczne jest uzyskanie nie tylko zgody na budowę, ale i konsultacja z geodetą. Garaż to jednak wciąż budowla, która wymaga wylania fundamentów czy stworzenia planów budowy. Garaże blaszane to tymczasem gotowe rozwiązania, , a które możesz z powodzeniem ustawić na własnej posesji w dowolnym miejscu w tak zwanym trybie „na zgłoszenie”, o ile powierzchnia garażu nie przekracza 35 metrów kwadratowych.

Kolejną kwestią, którą należy uznać za niewątpliwą zaletę garaży blaszanych jest ich szybkość montażu. Jak już zostało wspomniane, garaże blaszane to często gotowe rozwiązania, które składają się niczym coraz popularniejsze kontenery użytkowe. Niestety, za lekkością stoi też kilka wad. Garaż blaszany może nie przetrwać coraz częściej zdarzających się w polskich warunkach huraganów, a sama blacha może nie być odpowiednio zabezpieczona przed deszczami, co spowoduje szybkie rdzewienie i niszczenie garażu. Blacha nie jest też wytrzymałym zabezpieczeniem w przypadku kradzieży, gdyż łatwo ją przeciąć lub zdemontować. Na koniec jeszcze warto wspomnieć o zimowych mrozach – garaż blaszany nie jest ocieplany, więc jeśli planujesz pozostawić samochód na noc w siarczystym mrozie, lepiej wyjmij akumulator i przenieś go w cieplejsze miejsce.

Garaż murowany – wady i zalety

Po drugiej stronie spektrum garażowego mamy obiekty murowane. Te zdecydowanie eliminują wszelkie wady omawiane w przypadku garaży blaszanych. Murowany garaż postawiony przy domu jest zwykle tak ocieplany z zewnątrz, a wiele osób wręcz decyduje się na wyposażenie go w grzejniki lub przekształcenie na kotłownię. Garaże murowane można swobodnie zamknąć i odpowiednio zabezpieczyć przed kradzieżami, z powodzeniem wytrzymają też wichury i ulewy. Niestety, nie wszystko może być tak łatwe. Postawienie garażu murowanego jest drogie i nie zawsze opłacalne czasowo, biorąc pod uwagę fakt, że przedsięwzięcie wymaga zatrudnienia geodety i projektanta oraz przebrnięcia przez procedury administracyjne w celu uzyskania pozwolenia na budowę.

Wybór odpowiedniego garażu blaszanego to kwestia warta głębszego przemyślenia. Z jednej strony mamy bowiem szybkie i tanie, lecz niezbyt stabilne i potencjalnie łatwiejsze do ograbienia garaże blaszane, z drugiej bezpieczniejsze, ale znacznie droższe i czasochłonne garaże murowane. Wybór będzie więc zależał nie tylko od finansów, ale i czasu, jaki chcemy poświęcić na budowę garażu.