Rynek Nieruchomości

Jak odebrać mieszkanie i nie stracić głowy

Sam zakup nieruchomości może przyprawić o zawrót głowy, ale zanim odbierzesz klucze i wniesiesz meble, czeka cię odbiór mieszkania. Na co zwrócić uwagę, czego szukać, czy wreszcie – kogo prosić o pomoc?

Przyglądaj się

Kupując jakikolwiek towar, masz prawo sprawdzić, czy dostawca wywiązał się z umowy. Tak samo jest w przypadku kupna nieruchomości – w tym mieszkań. Na odbiór mieszkania warto zabrać ze sobą plany i według nich sprawdzać kolejne pomieszczenia. Przyda się miarka, żeby upewnić się, że faktyczne wymiary mieszkania odpowiadają tym na papierze. Warto również wziąć poziomicę i sprawdzić podłogi oraz ściany – oglądając ściany przyjrzyj się także tynkom. Sprawdź szczelność drzwi i okien, wypróbuj, czy łatwo się otwierają i zamykają. Porównaj ze schematami rozmieszczenie instalacji elektrycznej, gazowej i wodno-kanalizacyjnej. Poświęć trochę czasu na obejrzenie wykończeń – czy kryjące podłogi panele to te same, które zamówiono? Czy na balkonie zamiast kafelków nie został goły beton?

Potrzebna pomoc

koła-zębate

Nie każdy jest inspektorem nadzoru budowlanego, dlatego jeśli chcesz, aby fachowiec potwierdził jakość wykonanych usług, możesz wynająć specjalistę. Znajdziesz taką osobę albo przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, albo przez prywatną firmę, zajmującą się wykończeniami czy ich oceną.

Pamiętaj, że przy odbiorze mieszkania podpisujesz protokół, w którym oświadczasz, że przyjmujesz mieszkanie w stanie zgodnym z umową – w takim protokole możesz wypisać zauważone usterki. Deweloper jest zobowiązany naprawić usterki w ciągu 7-30 dni (w zależności od rozmiarów wady). Nawet po podpisaniu protokołu możesz zgłosić zauważone wady konstrukcji w ciągu trzech lat. Jeśli zauważysz wady wykończeń, możesz je zgłosić w ciągu roku od daty wykonania usługi.