Rynek Nieruchomości

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie domu z rynku wtórnego?

rzeczoznawca budowlany przy zakupie domu

Zakup domu to dla wielu osób spełnienie marzeń i najważniejsza chwila w życiu. Nic w tym dziwnego, dom to w końcu miejsce, w którym możemy poczuć się bezpiecznie i w pełni się zrelaksować, dlatego ważne jest, aby dokładnie przemyśleć naszą decyzję i wybrać ofertę, która najlepiej wpasuje się w nasze wymagania i preferencje. Jednym z pierwszych dylematów, przed jakim stoją osoby planujące taki zakup jest to czy zakupić dom z rynku pierwotnego, czy też skorzystać z rynku wtórnego. Szczególnie ta druga opcja cieszy się sporą popularnością i wiele osób decyduje się na to rozwiązanie. Wpływają na to z pewnością korzystne ceny używanych nieruchomości i wiele innych czynników. Jednak rynek wtórny posiada także wiele pułapek, dlatego decydując się na zakup domu z takiego źródła, warto wiedzieć jak znaleźć opłacalne oferty i gdzie szukać ewentualnej pomocy.

Domy z rynku wtórnego

Rynek wtórny to wszelkie domy, mieszkania i inne lokale, które w  momencie wystawienia na sprzedaż należą do innego właściciela (osoby fizycznej lub prawnej). Są więc to nieruchomości używane lub tzw. z drugiej ręki. W większości przypadków domy z rynku wtórnego są w pełni wykończone i gotowe do zamieszkania od razu po zakupie. Z jednej strony może to być spora zaleta, ponieważ nie musimy podejmować żadnych działań, aby przystosować nieruchomość do użytkowania, ale z drugiej strony dla części osób może to być wada, ponieważ w celu dostosowania wnętrza do swoich wymagań i upodobań niezbędne będzie przeprowadzenie remontu, który często wiąże się ze sporymi kosztami. Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku starszych domów, które są już trochę zniszczone i wymagają remontu po to, aby można było w nich komfortowo i bezpiecznie mieszkać. Z tego powodu bardzo ważne jest dokładne zapoznanie się z tematem, przeanalizowanie wszystkich wybranych ofert i przeprowadzenie dokładnych oględzin danej nieruchomości. 

pomoc rzeczoznawcy budowlanego przy zkaupie domu z rynku wtórnego

Na co zwrócić szczególną uwagę decydując się na zakup domu z rynku wtórnego?

Domy z rynku wtórnego to często bardzo opłacalne rozwiązanie. Jednak aby wybrać dobrze, trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o kupnie nieruchomości. Pierwszym ważnym aspektem jest stan prawny sprzedawanego domu. Należy sprawdzić, kto jest prawnym właścicielem domu i czy dokładnie z tą osobą prowadzimy rozmowy dotyczące kupna nieruchomości. Może to być osoba prywatna, biuro nieruchomości lub też osoba uprawniona do tego przez właściciela, jednak w tym przypadku niezbędne jest pisemne potwierdzenie. Stan prawny nieruchomości to także informacje na temat ewentualnych praw osób trzecich do sprzedawanego domu, niezależnych od właściciela takich jak np. umowa o dożywocie lub dotyczące hipoteki. Wszelkie tego typu dane zawarte są w księdze wieczystej danej nieruchomości.

Kolejną ważną kwestią jest sprawdzenie stanu technicznego danego budynku. W tym celu bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług rzeczoznawcy budowlanego, który dokona dokładnych oględzin budynku i na ich podstawie wyda opinię dotyczącą jego stanu technicznego. Dzięki temu można wykryć wszelkie problemy, które będą wymagały remontu lub też takie, które całkowicie skreślą daną nieruchomość z naszej listy zainteresowania. Warto w takich sytuacjach korzystać z pomocy specjalistów po to, aby później nie żałować zakupu, ponieważ czasami nawet sam właściciel domu może nie wiedzieć o niektórych uszkodzeniach, awariach itp. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *