Rynek Nieruchomości

Płyta fundamentowa – czy warto na nią postawić i jak wpływa ona na tempo budowy domu?

plac budowy

Nowości w branży budowlanej pojawiają się bardzo regularnie. Nowe technologie, nowe metody oraz innowacyjne produkty sprawiają, że stawiane obecnie domy są bezpieczniejsze i trwalsze, a także do tego ich postawienie może zajmować znacznie mniej czasu. Jednym ze stosunkowo świeżych rozwiązań są płyty fundamentowe. Czym różnią się one od klasycznych fundamentów budowlanych i jakie są ich cechy charakterystyczne? Dlaczego warto się na nie zdecydować i postawić na nich swój dom, i kiedy są zalecane? Czy wykorzystanie tej alternatywy dla tradycyjnych fundamentów przyspieszy budowę domu? Podpowiadamy!

Nowoczesne rozwiązanie o licznych zaletach

Bardzo trwałe i stabilne fundamenty budowlane są podstawą każdego budynku. Jest to niezwykle istotne, aby były one naprawdę wysokiej jakości, ponieważ od nich zależy to, czy dom będzie funkcjonalny przez lata. Wpływają również na bezpieczeństwo użytkowania całej konstrukcji, dlatego też należy dobrze się zastanowić nad wyborem rodzaju fundamentów. Przez lata jedynym możliwym wyborem były tradycyjne fundamenty wylewane, które składały się z ław i ścian. Obecnie ten rodzaj fundamentów budowlanych jest również wykorzystywany, jednak pojawiła się dla niego alternatywa w postaci płyt fundamentowych, które cieszą się rosnącą popularnością ze względu na swoją wysoką funkcjonalność, bezpieczeństwo układania i użytkowania oraz trwałość i doskonałą izolację. 

Płyty fundamentowe zapewniają rozłożenie ciężaru konstrukcji budowlanej na całą powierzchnię zabudowy w sposób równomierny. W przypadku standardowych fundamentów nacisk położony jest na ławy, co może prowadzić do osuwania się fundamentów w głąb ziemi lub powodować inne problemy, które mogą pojawić się po kilkunastu latach użytkowania domu. W przypadku płyt fundamentowych tego problemu nie ma, ponieważ są one równomiernie rozłożone pod całą konstrukcją. Ich kolejną zaletą jest szybki montaż oraz fakt, że są wykonane one zawsze z naprawdę trwałego betonu, co jest bardzo istotne w przypadku fundamentów. Dodatkowo płyty fundamentowe świetnie sprawdzają się na terenach, gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, ponieważ zapewniają doskonałą izolację i ochronę przed zalaniem konstrukcji.

Oszczędzaj nie tylko pieniądze, ale także czas

Nowoczesne płyty fundamentowe wcale nie kosztują majątku. Wręcz przeciwnie, jest to rozwiązanie budowlane, które jest bardzo ekonomiczne. Cena tego typu produktów jest niezwykle przyjazna, a ich wykorzystanie ostatecznie wychodzi znacznie taniej niż zastosowanie tradycyjnych fundamentów budowlanych. Dlatego właśnie bardzo często polecane są przez specjalistów, którzy doceniają funkcjonalność tego rozwiązania oraz wiedzą, że jest to możliwość na spore oszczędności. Warto jednak pamiętać, że płyty fundamentowe będą odpowiednie i stosunkowo tanie, jeśli dom będzie stawiany na równym podłożu, a nie na przykład na skarpie czy innym wzniesieniu. Wtedy konieczne będzie położenie kilku różnych płyt, na różnych poziomach, co znacznie podniesie koszt przedsięwzięcia.

Poza konkurencyjną ceną, płyty fundamentowe wyróżniają się niezwykłą prostotą kładzenia. Wybierając tę alternatywę dla klasycznych fundamentów, można mieć pewność, że budowa domu przebiegnie zdecydowanie szybciej i sprawniej. Płyty fundamentowe należy zamówić nieco wcześniej u producenta, ale samo ich położenie to około tygodnia. W przypadku podjęcia decyzji o wylewaniu tradycyjnych fundamentów trzeba liczyć się z pracą na kilka tygodni. Oznacza to, że wybór płyt fundamentowych przyspieszy znacznie rozpoczęcie dalszych prac budowlanych, a tym samym sprawi, że cały proces budowy zakończy się szybciej. Jest to więc rozwiązanie, które bardzo odpowiada fachowcom, którzy muszą włożyć w położenie stabilnych fundamentów mniej czasu, a także klientom, którzy chcą odebrać swój dom jak najszybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *