Konserwacja nieruchomości

Sprawdź, czy przysługuje Ci dofinansowanie do wymiany pieca w Krakowie

dofinansowanie do wymiany pieca

Dofinansowania są obecnie tematem, który nie schodzi z ust wielu mieszkańców Krakowa, szczególnie jeśli chodzi o wymianę pieców służących do ogrzewania pomieszczeń oraz wody. Środki pieniężne, które są przeznaczone na pomoc dla osób zmieniających piece na ekologiczne, pozwalają podjąć szybszą decyzję o ich wymianie.

Tego typu przedsięwzięcie przeprowadza się w celu zmniejszenia ilości smogu, który jest niezwykle szkodliwy dla zdrowia człowieka, jak i środowiska naturalnego. Wymiana pieców na terenie Krakowa pozwoli w znacznym stopniu zredukować to zjawisko oraz sprawić, że powietrze będzie o wiele czystsze. 

Komu przysługuje dofinansowanie do pieca?

Z pomocy w zakresie dofinansowania do wymiany pieca ogrzewającego mogą skorzystać osoby, których dochód (także w przypadku osób samotnych) nie przekracza 1402 złote netto. W przypadku rodzin kwota ta nie może przekraczać 1056 zł netto na osobę w gospodarstwie domowym. Osoby, które dokonały już wymiany pieca węglowego na ekologiczny również mogą starać się o dopłatę do rachunków, które wynikają z ogrzewania systemem proekologicznym. 

Obecnie całkowicie odchodzi się od ogrzewania starymi metodami jakimi są piece węglowe. Wynika to ze stale powiększającej się ilości smogu w sezonach grzewczych. Miasto Kraków, wychodząc naprzeciw mieszkańcom, oferuje dofinansowania, które umożliwiają łatwiejszą wymianę pieca w celu zwiększenia liczby ekologicznych rozwiązań w mieście. 

Istnieje kilka programów, które umożliwiają dofinansowanie do wymiany pieca. Pierwszy z nich to Program Ograniczania Niskiej Emisji, w ramach którego mieszkańcy mogą otrzymać dotację na poziomie 60% kosztów wymiany systemu grzewczego. Drugim programem jest Osłonowa Pomoc Społeczna, która wspiera mieszkańców o najniższych dochodach i daje możliwość otrzymania nawet 100% zwrotu kosztów za wymianę pieca. Warto także wspomnieć, że istnieją także programy takie jak Lokalny Program Osłonowy, który daje możliwość ubiegania się o dopłatę do rachunków w ramach wymiany ogrzewania na piece proekologiczne.

Jak widać na powyższych przykładach, w Krakowie przykłada się bardzo dużą wagę do pomocy mieszkańcom w ramach wymiany pieców na ekologiczne. Na terenie Krakowa obowiązuje także ustawa antysmogowa, która kategorycznie zabrania korzystania ze starych pieców węglowych, które produkują znaczną emisję CO2.

Jak ubiegać się o dofinansowanie?

Aby dostać dofinansowanie, należy przede wszystkim spełniać wymogi dotyczące dochodów na jednego mieszkańca danego gospodarstwa domowego. Jeżeli są one spełnione to należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie miasta – osobiście lub online, oraz poczekać na decyzję. W przypadku pozytywnej decyzji dopłata zostanie przelana na konto lub bezpośrednio do producenta, który będzie montować nowoczesny, ekologiczny piec. Procedury uzyskania dofinansowania są niezwykle proste, a więc niemalże każdy jest w stanie samodzielnie ubiegać się o dodatkowe fundusze na wymianę pieca. Tego typu rozwiązanie zostało wprowadzone w celu zwiększenia świadomości obywateli Krakowa oraz zachęty do samodzielnej wymiany ogrzewania na proekologiczne. 

Zadbaj o przyszłość kolejnych pokoleń i zdecyduj się na wymianę pieca węglowego na gazowy, korzystając z dotacji w Krakowie.

Dlaczego warto wymieniać piece na ekologiczne?

Wymiana pieca jest związana z chęcią zmniejszenia emisji CO2 oraz wszędzie obecnego smogu. Stare piece węglowe produkują znaczne ilości niebezpiecznych substancji, które zatruwają organizm człowieka oraz środowisko naturalne. Aby walczyć z tym zjawiskiem, włodarze Krakowa postanowili wprowadzić dotacje, które mają na celu zachęcić mieszkańców oraz pomóc im finansowo podczas wymiany pieców na ekologiczne, które nie będą wytwarzać nadmiernie niebezpiecznych substancji. 

Zdecydowanie warto korzystać z dofinansowania do wymiany pieca w Krakowie, ponieważ pula pieniężna jest ograniczona, a więc może okazać się, że funduszy nie wystarczy dla wszystkich zainteresowanych. Należy jednak spełniać podstawowe zasady ubiegania się o dofinansowanie – szczególnie w przypadku dochodów. Wymiana pieca na proekologiczny nie jest wydatkiem, który zrujnuje domowy budżet, jednakże istnieją osoby, których nie stać na tego typu przedsięwzięcia, a jednak są one konieczne do zapewnienia zdrowego bytu mieszkańcom Krakowa. Zdecydowanie warto podjąć ryzyko i wymienić piec na proekologiczny. Jest to dobre posunięcie, ponieważ pozwoli ograniczyć ilość smogu i zanieczyszczeń jakie są obecne w powietrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *