Konserwacja nieruchomości

Kiedy zdecydować się na cyklinowanie podłogi drewnianej?

Podłoga drewniana z czasem zaczyna tracić blask i wygląda coraz gorzej. Aby odświeżyć drewniany parkiet zalecane jest zastosowanie cyklinowania (zobacz na stronę dobrycykliniarz.pl).

Cyklinowanie polega na szlifowaniu parkietu maszyną szlifującą zwaną cykliniarką. Celem cyklinowania jest zdarcie zewnętrznej, zniszczonej i wyglądającej nieestetycznie warstwy lakieru za pomocą papierów ściernych różnej gradacji. Szlifowanie odbywa się w kilku etapach i za każdym razem wykorzystywany papier ścierny jest zmieniany z grubszego na coraz drobniejszy. Ostatecznie parkiet jest polerowany, tak aby uzyskać maksymalną gładkość i oczyszczenie. Polerowanie jest wykonywane maszyną wolnoobrotową, która szoruje drewniany parkiet siatkami ściernymi o gradacji od 120 do 220. Podczas pracy wykorzystuje się również szlifierki krawędziowe, które umożliwiają wyszlifowanie nawet najtrudniej dostępnych zakamarków i powierzchni.

Na czym polega cyklinowanie?

Częstość cyklinowania zależy w głównej mierze zależy od pielęgnacji podłogi, jej konserwacji, wykorzystanych do impregnacji lakierów oraz od samej eksploatacji danej powierzchni. W przypadku gdy parkiet nie posiada dużej ilości rys, jest tylko lekko zniszczony zazwyczaj podejmuje się decyzję o odświeżaniu parkietu. Cyklinowanie jest zarezerwowane do bardziej zniszczonych drewnianych parkietów. Dobrze pielęgnowana podłoga drewniana nie musi być często poddawana cyklinowaniu Proces ten może być wykonywany nawet raz na 15-30 lat w zależności od indywidualnych potrzeb.

Cyklinowanie a remont.

W przypadku cyklinowania parkietu jako elementu remontu warto zabieg ten odpowiednio zaplanować. Cyklinowanie co prawda nie ma wpływu na położoną na ścianach farbę, jednak opary  wydzielające się podczas pracy potrafią być widoczne na świeżo pomalowanych ścianach. W związku z tym poleca się aby ściany przed cyklinowaniem pokryć wstępną warstwą lakieru. Dopiero po cyklinowaniu należy położyć ostateczną warstwę, która ukryje ewentualne niechciane ślady.  Drzwi wewnętrzne i ościeżnice warto zdjąć na czas szlifowania i malowania. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości koniecznie zabezpieczmy te elementy za pomocą folii i taśmy malarskiej. Montaż listew przypodłogowych jest uzależniony od ich przylegania do ścian. Jeśli po montażu widoczne będą szpary między podłogą a nimi, możemy zamontować je przed cyklinowaniem. Jest to zwłaszcza znacznie bardziej wygodne w sytuacji gdy listwy te wymagają lakierowania.

Samemu czy przez fachowców?

Cyklinowanie jest procesem wymagającym ogromnej znajomości tematu. Aby mieć pewność, że cyklinowanie przyniesie pozytywne efekty konieczne jest posiadanie doświadczenia i odpowiednich umiejętności obsługi maszyn. Samodzielnie wykonując cyklinowanie będziemy narażać nasz parkiet na zniszczenie, a jak wiadomo niewielka pomyłka, błąd sprawi, że drewniana podłoga już nigdy nie będzie wyglądała idealnie. Cyklinowanie wykonuje się rzadko – raz na kilka, a nawet kilkanaście lat, dlatego skorzystajmy z pomocy fachowców i oddajmy nasz parkiet w dobre ręce.