Budownictwo

Kupno i remont mieszkania – poznaj kolejne etapy

Zakup nowego mieszkania

Kupno własnego mieszkania to w obecnych czasach marzenie wielu młodych ( i nie tylko ) Polaków. Niestety niejednokrotnie ceny znacznie przewyższają ich możliwości finansowe. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego w banku. Inni z kolei uważają, że znacznie tańszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest wybudowanie niewielkiego domu jednorodzinnego od podstaw. Z tym przedsięwzięciem wiąże się jednak szereg formalności i przygotowań (np. pozwolenie na budowę).

Mieszkanie możemy zakupić na rynku wtórnym lub pierwotnym. W tym pierwszym przypadku najważniejsze jest sprawdzenie jego statusu prawnego. Czynności te polegają na ustaleniu kto jest jego właścicielem oraz sprawdzeniu wpisów w księdze wieczystej. Gdy kupujemy mieszkanie spółdzielcze, sprzedający ma obowiązek okazania stosownego zaświadczenia potwierdzającego prawo do lokalu. Należy również sprawdzić, czy mieszkanie nie jest zadłużone.

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym bardzo istotnym jest zweryfikowanie firmy deweloperskiej. Musi być ona rzetelna i wykonująca wszystkie warunki zapisane w umowie. Wywiad środowiskowy oraz zasięgnięcie informacji w internecie na różnego rodzaju forach dyskusyjnych pozwoli nam na częściowe ukształtowanie opinii na temat danego dewelopera. Dodatkowo możemy go poprosić o przedstawienie wypisu z Krajowego Rejestru Sądowego – jest to bowiem źródło cennych informacji na temat jego działalności.

Umowa sprzedaży lokalu musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Przed podpisaniem należy bardzo dokładnie przeanalizować jej treść, a w przypadku ewentualnych niejasności negocjować lub skontaktować się z prawnikiem.

Przed rozpoczęciem remontu mieszkania warto pomyśleć czy zlecić go profesjonalnej firmie remontowo-budowlanej, czy też zrobić go na własną rękę. W tym pierwszym przypadku mamy już ułatwione zadanie – całość ograniczy się jedynie do nadzoru prac. Jeżeli jednak zamierzamy wykonać remont naszego mieszkania samodzielnie, czeka na nas sporo wyzwań, którym będziemy musieli sprostać.

Czy remontować mieszkanie

Ceny mieszkań w naszym kraju nie należą do najniższych. Jeżeli jednak zakupiliśmy je w stanie deweloperskim, niezbędne jest przeprowadzenie szeregu prac remontowo-budowlanych, które również obciążą naszą kieszeń. Planując remont mieszkania najlepiej zacząć od zakupu potrzebnych materiałów i sprzętu w atrakcyjnych cenach. Te najczęściej używane to: wiaderka, farby, szpachle, gips, drabiny, tapety wraz z klejem, pędzle, wałki do malowania itd…

Przed przystąpieniem do wszelkich prac związanych z remontem mieszkania, należy odpowiednio przygotować wszystkie planowane do odnowienia pomieszczenia. Właściwe zabezpieczenie znajdujących się w mieszkaniu przedmiotów i powierzchni pozwoli uniknąć dodatkowych prac związanych z ich czyszczeniem. W takim przypadku najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zwykła folia, którą nakrywamy nasze domowe „skarby”.

Po właściwym przygotowaniu pomieszczeń, możemy już przystąpić do pierwszych prac remontowych. Na początek usuwamy szpachelką tzw. „martwy tynk” wraz z wszelkimi pęknięciami i wybrzuszeniami i wyrównujemy powierzchnie papierem ściernym. Po nawilżeniu i nałożeniu gipsu musimy poczekać do całkowitego wyschnięcia ścian. Później już możemy przystąpić do ich malowania lub tapetowania oraz innych prac wykończeniowych.

  • Po zmarłym należy dokładnie posprzątać i to najlepiej zrobić w porozumieniu z firmą Vector - specjalistami od sprzątania po zgonie.
  • O nas

    Portal Krainanieruchomosci.pl to nowoczesny portal skupiający wokół siebie ludzi zawodowy zajmujących się rynkiem nieruchomości oraz osoby, którym taka tematyka jest obecnie bliska ze względu na chęć kupna czy sprzedaży domu albo mieszkania. Staramy się nieustannie aktualizować portal i publikować wartościowe oraz aktualne tematy. Wierzymy, że nasza praca pomoże czytelnikom w podejmowaniu wyłącznie dobrych decyzji. Ten portal to wiedza odnośnie nieruchomości w pigułce - podana w przystępnej formie zrozumiałej przez każdego.