Aktualności

Demontaż i utylizacja nadpalonej konstrukcji budynku po pożarze – jak zrobić to bezpiecznie?

Pożar to zawsze tragiczna i nieprzyjemna sytuacja, z którą czasami musimy się zmierzyć. Niekiedy smutek i rozpacz, którą odczuwamy po pożarze, nas przytłacza i nie wiemy, do kogo możemy zgłosić się po pomoc. Ważna jest znajomość przepisów prawa i odpowiednie działanie, które musimy podjąć po ugaszeniu ognia. Usuwanie nadpalonych elementów budynku to jedna z rzeczy, która jest konieczna po opanowaniu żywiołu. Kto jednak decyduje o tym, co powinno być zlikwidowane i komu należy powierzyć sprzątanie po pożarze?

Dlaczego usunięcie nadpalonych elementów jest tak ważne?

Nadpalone elementy konstrukcji budynku mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia osób w nim przebywających. Jeśli spalone zostały istotne elementy konstrukcji, budynek może grozić zawaleniem.

Kolejną niebezpieczną rzeczą jest także wydzielanie niebezpiecznych toksyn, które mogą unosić się po pożarze i powodować podrażnienie dróg oddechowych czy nawet podtrucia. Niektóre spalone materiały uwalniają trujące toksyny jeszcze przez długi czas od ugaszenia pożaru. Nigdy nie możemy mieć pewności, że upłynęło wystarczająco dużo czasu i powietrze jest już wolne od trujących chemikaliów.

Kto powinien decydować o tym, co powinno zostać zlikwidowane?

Po ugaszeniu pożaru i ustaleniu przez odpowiednie służby, takie jak policja czy straż pożarna, przyczyny wybuchu ognia, należy skontaktować się z rzeczoznawcą. Po przybyciu na miejsce pogorzeliska oszacuje on straty i określi, czy budynek grozi zawaleniem oraz czy jest konieczność wyburzania nadpalonych ścian lub utylizacji innych elementów. Jeśli nadpalona została ściana nośna i nie jest stabilna, cały budynek grozić może zawaleniem. Dopiero po pozytywnej decyzji rzeczoznawcy można przystąpić do dalszych prac mających na celu przywrócenie spalonego budynku do stanu używalności.

Dlaczego zatrudnienie profesjonalnej firmy sprzątającej po pożarach jest najlepszym rozwiązaniem?

Praca w pogorzelisku nie należy do łatwych. Najczęściej czyszczenie po pożarach wiąże się z kontaktem z niebezpiecznymi substancjami i koniecznością zastosowania profesjonalnych środków. Zwłaszcza jeśli pożar był duży i strawił większą część budynku, nie powinno się samodzielnie starać go posprzątać. Zlecenie tego zadania profesjonalnej firmie sprzątającej to gwarancja bezpieczeństwa i dobrze wykonanej pracy.

Miejsce po pożarze zazwyczaj pełne jest dymu, sadzy, nieprzyjemnego, gryzącego zapachu, a nawet trujących oparów, tworzących się poprzez nadpalenie przedmiotów zbudowanych z różnych materiałów. Przebywanie w takim środowisku bez odpowiedniego przygotowania może grozić podrażnieniem dróg oddechowych, błon śluzowych czy nawet zatruciem. Osoby zawodowo zajmujące się sprzątaniem pogorzelisk wyposażone są w odpowiednie stroje, zawierające kombinezony, maski, a nawet specjalistyczne buty. Oprócz kwestii bezpieczeństwa, zatrudnienie profesjonalnej firmy sprzątającej daje również pewność, że budynek został prawidłowo wyczyszczony i przygotowany do dalszego użytkowania.

Sprzątanie po pożarze wymaga użycia właściwych środków, które dobrze domyją i zdezynfekują budynek. Ważna jest też odpowiednia kolejność prac, czyli oględziny, usunięcie zniszczonych ogniem przedmiotów, czyszczenie ścian, podłóg, sufitów, przedmiotów użytku codziennego, które się do tego nadają, a nawet odnowienie elektroniki. Nadpalonych elementów nie powinniśmy usuwać na własną rękę – mogą one wydzielać toksyczne związki chemiczne takie jak dioksyny i furany, czy drażniące gazy pożarowe. Spalone przedmioty trzeba także odpowiednio zutylizować, nie możemy tak po prostu ich wyrzucić.

ogień

Profesjonaliści posiadają wiedzę na temat tego, jak skutecznie pozbyć się takich elementów bez narażania kogokolwiek na niebezpieczeństwo. Sprzątanie śladów po pożarze powinno być przeprowadzone dokładnie, by usunąć nie tylko widoczne gołym okiem zniszczenia, ale także zlikwidować nieprzyjemny zapach i zdezynfekować pomieszczenia. Bardzo ważne jest używanie odpowiednich środków chemicznych i urządzeń, takich jak ozonatory czy urządzenia wytwarzające, idealny do czyszczenia, suchy lód.

Usuwanie nadpalonych elementów budynku i sprzątanie po pożarze to trudne przedsięwzięcia, które wymagają znajomości odpowiednich przepisów i specjalistycznej wiedzy. Dla bezpieczeństwa swojego i innych nie powinniśmy sprzątać pogorzeliska na własną rękę. Zgłoszenie się do profesjonalnej firmy, zajmującej się sprzątaniem po pożarach to gwarancja bezpiecznego, szybkiego i skutecznego pozbycia się skutków wybuchu ognia oraz spokojnej głowy i wytchnienia w tym trudnym czasie.

Jeśli spotkała Cię taka sytuacja to już wiesz co robić. Zgłoś się do profesjonalnej firmy Vector, która kompleksowo oczyści miejsce pożaru.

Tel: +48 725 392 578
Mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
WWW: https://vector-uslugi.pl/
Adres: Orzechowa 9/3, 94-205 Łódź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *