Ogrody

Wycinka drzew – kto może udzielić na nią zgody i w jakich okolicznościach?

wycinka drzew

Możemy wybrać się do urzędu miasta czy gminy, ewentualnie do urzędu powiatowego. Złożyć wniosek o pozwolenie na wycięcie drzew może każdy posiadacz terenu zalesionego. Ilość drzew nie musi być duża, wystarczy parę drzew, które nam przeszkadzają w pewien sposób. Istnieją pewne zasady, które ustanawiają granicę, kiedy trzeba złożyć ów wniosek, a kiedy nie. Drzewa, które nie mają więcej niż dziesięć lat, czy te, które zostały zniszczone z powodu pożaru/huraganu – można wyciąć na spokojnie. Jeżeli drzewo zagraża naszemu życiu lub jest niebezpiecznie przechylające się nad nasz dom czy kable energetyczne – możemy, a wręcz musimy je wyciąć.

Jak się ona odbywa?

Wycinka lasów odbywa się w ten sam sposób, co wycinka pojedynczego drzewa. Większa ilość drzew, jaka znajduje się w lasach, wymaga większej ilości czasu i osób do całkowitego pozbycia się zalesienia na danym terenie. Na początku wycinki musi oczywiście zaistnieć plan, według którego odbywać się będzie masowa deforestacja. Określony obszar do dokonania wycinki drzew musi być dokładny, żeby nie wyciąć drzew spoza dozwolonego obszaru. Najpierw usuwa się najwyższe gałęzie, później niższe, a na końcu sam pień. Wycinka obejmuje często wyrwanie korzeni z gleby i wyrównanie terenu.

Do wycinki drzew używa się podnośników koszowych, czyli specjalistycznego sprzętu, gwarantującego sprawną realizację usługi. W trudnych warunkach fachowcy pracują metodami alpinistycznymi.

wycinka drzew

Jakie są pozytywne skutki wynikające z wycinania drzew?

Dzięki wycince drzew, możemy pozyskać odpowiednie materiały na produkcję mebli. Odpowiednia obróbka drewna i konserwacja pozwoli nam na zakup pięknych, oryginalnych mebli, które będą służyć nam przez lata. Do produkcji mebli potrzebujemy poświęcić wiele lasów. Różne rodzaje drzew, które nadają się do produkcji, wycinane są w ogromnej ilości. Wielu ludzi buduje całe domy z drewna, co oczywiście jest jednoznaczne z wycięciem tysięcy drzew, po to, by postawić dom w całości wykonany z drewna. Dzięki wycinaniu lasów możemy również czytać książki. Kartki bowiem wykonywane są z cieniutkich płatów drewna, które są odpowiednio przetworzone. Kredki, ołówki, linijki i inne przyrządy szkolne/biurowe wykonywane są z drewna, o czym czasami możemy nie wiedzieć. Wszelakie figurki, czy nawet koraliki czy dodatki do biżuterii również pozyskiwane są z drewna. Drzewo, zależy też jakiego rodzaju – ma różnorodne, szerokie zastosowanie i wykorzystywanie go jest przydatnym sposobem na ułatwienie sobie życia i poprawienie komfortu.

\Kto sprawdza czy drzewo nadaje się do ścięcia?           

Z różnych powodów masowa wycinka drzew jest regulowana prawnie. Nie można samodzielnie wycinać drzew, w związku z tym warto znaleźć odpowiedniego specjalistę, który określi czy drzewo zagraża bezpieczeństwu i czy są podstawy do jego wycięcia. Takie ekspertyzy dendrologiczne w  Krakowie wykonuje Pracownia Projektowa For Eco, która dokładnie potrafi przebadać stan drzewa i określić czy nadaje się do wycinki bądź nie.