Bezpieczeństwo na drogach

Urządzenia bezpieczeństwa drogowego dla kierowców

bariery na drodze

Poruszając się autem na trasie, warto zwracać uwagę na bezpieczeństwo swoje i innych. Zdarzają się jednak sytuacje lub miejsca, w których nie zawsze jest to możliwe. Lista takich sytuacji może być bardzo długa, a w kwestii miejsc szczególnie problematyczne mogą być trasy szybkiego ruchu. Wymagają one dużej wprawy w kierowaniu samochodem, a jeden zły manewr lub niedogodne warunki doprowadzić mogą do tragedii. W jaki sposób można temu zapobiegać?

Przykłady systemów zabezpieczeń na drogach

Najpopularniejszym systemem są osłony przeciwolśnieniowe. Ich główne zadanie to przeciwdziałanie oślepieniu wywołanego przez auta nadjeżdżające z naprzeciwka. Oślepienie powoduje utratę kontroli nad tym, co widzimy, przez co może dojść do tragicznego wypadku. Osłony wykonane są z bardzo odpornego na uszkodzenia tworzywa sztucznego. Dzięki nim możesz poruszać się po drodze szybko i sprawnie nawet w trudnych warunkach pogodowych. Warunki montażu osłon przeciwolśnieniowych zostały uwarunkowane odgórnie ustalonymi przepisami, zatem nie mogą być one umieszczane w sposób dowolny. Dobrze zamontowana osłona powinna zapewniać ochronę na całym odcinku, na którym występuje szczególne zagrożenie oślepienia przez inny pojazd. Innym kryterium jest przeciwdziałanie oślepieniu na wysokości 0,1 m od powierzchni jezdni. Osłony nie mogą ograniczać widoczności, utrudniać poruszania się po drodze i powodować zagrożenia w ruchu samochodowym. Osłony przeciwolśnieniowe montowane są na to autostradach i drogach ekspresowych, w miejscach oddzielenia jednego pasa ruchu od drugiego, lecz czasem występują one również w miejscach o mniejszym natężeniu ruchu i o większych ograniczeniach prędkości.bariery ochronne na trasie

Osłony przeciwpożarowe

Trasy szybkiego ruchu, na których istnieją mniej rygorystyczne ograniczenia prędkości, generują większe ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji. Drogami takimi przemieszczają się nie tylko samochody osobowe, lecz też np. cysterny z gazem. W razie zderzenia z tego typu pojazdem dochodzi do niezwykle niebezpiecznej eksplozji, która mogłaby stanowić zagrożenie dla pobliskich drzew lub zabudowań. Celem zapobieżenia rozprzestrzenienia się ognia po obu stronach drogi montuje się osłony przeciwpożarowe. To jedynie przykładowa sytuacja. Bariery te pełnią szereg innych, całkiem przydatnych funkcji. Pozwalają one na odizolowanie dróg szybkiego ruchu i autostrad od pobliskich zabudowań, terenów zielonych, do pewnego stopnia tłumią dochodzące z ulicy hałasy, a w przypadku terenów zagrożonych wtargnięciem na drogę zwierzęcia, uniemożliwiają wystąpienie takiej sytuacji.

W niektórych przypadkach wypadnięcie z autostrady oznaczałoby stoczenie się z wysokiej skarpy lub wjazd do rowu. Stosowane bariery ochronne pochłaniają energię z uderzenia, zatrzymując pojazd w obrębie drogi.

Jak ważne są osłony na drogach? Kto je wykonuje?

Statystyki głoszą niezmiennie, że samochód to jeden z najbardziej niebezpiecznych pojazdów, z uwagi na największą liczbę wypadków z udziałem tego rodzaju środka transportu. Jest tak głównie dlatego, że dla wielu z nas jest to główny środek transportu. Liczba niebezpiecznych i nieprzewidzianych sytuacji powinna skłaniać zatem do refleksji, a w zakresie praktycznym – do podnoszenia poziomu bezpieczeństwa za pomocą systemów zabezpieczających. Osłony ochronne dla kierowców to nieoceniona pomoc w tworzeniu bezpiecznych warunków do jazdy w każdej sytuacji. Wykonywaniem różnego rodzaju zabezpieczeń takich, jak osłony przeciwporażeniowe czy balustrady – zajmują się firmy oferujące nie tylko wykonanie, lecz także i montaż zamówionych elementów ochronnych, których wymiary ustalane są indywidualnie, w zależności od projektu. Osłony, bariery i balustrady to elementy, które na co dzień nie przykuwają naszej większej uwagi, lecz w niespodziewanych przypadkach okazują się niezwykle cennym elementem na drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *