Budownictwo

Sytuacje, w których warto zdecydować się na wynajem szalunków stropowych

plac budowy

Obszar budownictwa rozwinął się na przestrzeni ostatnich stu lat. Zmieniło się zapotrzebowanie na rodzaje stawianych budynków, a co się z tym wiąże – sposoby ich budowania.

Przy stawianiu jakichkolwiek budynków, nieważne czy małych domków jednorodzinnych czy wielkich biurowców, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego sprzętu, który nie tylko będzie pomocy w pracy, ale również zapewni bezpieczeństwo pracownikom. Dlatego tak istotne jest regularne korzystanie z szalunków stropowych.

Szalunku stropowe – co to jest?

Szalunki stanowią na budowie tymczasową konstrukcję, najczęściej wykonywaną z desek lub elementów metalowych. Szalowanie to rodzaj formy, która nadaje kształt wylewce betonowej przed zastygnięciem, a jednocześnie chroni przed rozlanie poza obręb konstrukcji. Szalunki stropowe są wykorzystywane przy stawianiu konstrukcji żelbetowych oraz betonowych.

Współcześnie szalunki stropowe wykorzystuje się do podtrzymania konstrukcji zbrojenia podczas zalewania betonem stropu. W zasadzie szalunki można zauważyć na każdej budowie, zwłaszcza te zbite z desek. Coraz częściej widać jednak szalunki stropowe stalowe ocynkowane lub malowane, a nawet trójnogi ocynkowane.

Szalunki stropowe można kupić, wynająć oraz wykonać samemu.

Kiedy zdecydować się na wynajem szalunków stropowych?

Kupno własnych szalunków stropowych jest korzystna jedynie dla wielkich firm budowlanych, które często stawiają monolityczne budowle. Jeśli natomiast częściej pojawiają się mniejsze zlecenia, warto rozważyć wynajem szalunków. Wbrew pozorom nie jest to duży wydatek, a z pewnością będzie ekonomicznym wyjściem – zwłaszcza, że wynajem szalunków w sezonie jest korzystne finansowo. Innym aspektem, który przemawia za wynajmem szalunków stropowych, to kwestia ich przechowywania. Przy wynajmie nie trzeba się tym przejmować.

Nie można również zapomnieć o tym, że szalunki wymagają odpowiedniej konserwacji, ze względu na ich szybkie zużycie. Są to ogromne koszty, które nie opłacają się firmom, które nie realizują zbyt dużej ilości zleceń.

Dodatkowe zlecenia a wynajem szalunków stropowych?

Jeśli natomiast posiadamy własne szalunki stropowe, a niespodziewanie pojawia się okazja na wykonanie następnego zlecenia – właśnie poprzez najem można je zrealizować. Kupowanie kolejnych może być nieopłacalną inwestycją, zawłaszcza, kiedy takie okazje pojawiają się jedynie cyklicznie. W takiej sytuacji warto zdecydować się na wynajem szalunków stropowych.

Od kogo wynająć szalunki stropowe?

Jeśli już podejmiemy decyzję o wynajmie szalunków stropowych, warto się zastanowić z usług jakiej firmy skorzystamy. Firmy oferujące szalunki zapewniają różnego rodzaju usługi, dlatego lepiej wybrać doświadczoną firmę. Profesjonaliści nie tylko wypożyczą odpowiedniego rodzaju szalunki, ale również na miejscu skompletują wszystkie części, doradzą, które szalunki będą bardziej opłacalne w konkretnym przypadku, a także przygotują pełne zestawy.

budowa szalunki

Specjalistyczne firmy oferują również proste w montażu, a także niezwykle wytrzymałe szalunki stropowe. Są one odpowiednio zabezpieczane i konserwowane, więc każdy najemca może być pewny, że nic niespodziewanego się nie wydarzy.

Szalunki stropowe a szalunki ścienne

Wiele firm budowlanych posiada szalunki ścienne, które najchętniej wykorzystaliby do szalowania stropu. Okazuje się jednak, że szalunki stropowe mają zupełnie inną specyfikację niż szalunki ścienne i nie powinno się ich wykorzystywać wymiennie. Dlatego w takich przypadkach konieczne będzie wynajęcie szalunków stropowych, co nie tylko zabezpieczy strop, ale również będzie znacznie bezpieczniejsze dla pracowników.

Szalunki stropowe – jakie rodzaje wyróżniamy?

Decydując się na wynajem szalunków stropowych, warto wiedzieć z jakich rodzajów można wybierać. Różnią się one od siebie nie tylko wyglądem, ale również specyfikacją. Można zatem wynająć podpory ocynkowane 20 kN posiadające gwint zewnętrzny, a także cechujące się większą siłą nośności. Te szalunki z pewnością sprawdzą się przy dużej budowie. Popularnością cieszą się również podpory malowane, które można regulować do odpowiedniej wysokości. Szalunki malowane sprawdzą się przy różnego rodzaju budowach.

Dlaczego warto wynająć szalunki stropowe?

Wiele sytuacji zmusza nas do tego, aby podjąć decyzję o wynajmie szalunków stropowych. To rozwiązanie jest przede wszystkim korzystne dla firm, które pracują sezonowo, nie posiadają wiele zleceń. Plusem wynajmu jest natomiast oszczędność nie tylko na poszczególnych elementach, ale również kosztach konserwacji czy przechowywaniu. Warto zatem wynająć szalunki stropowe u doświadczonej firmy, która zapewnia nie tylko dobrej jakościowo produkty, ale przede wszystkim bezpieczne.