Usługi dla nieruchomości

Rzeczoznawca budowlany – na czym polega jego praca?

Budynek

Osoby, które miały kiedyś do czynienia z branżą budowlaną, na przykład z powodu budowania domu, wiedzą, jak ważna jest rola rzeczoznawcy budowlanego. Jego wiedza pozwala na bezpieczne i komfortowe przebywanie w danych miejscach. Zapraszamy do lektury artykułu na temat tego, jak dokładnie wygląda praca rzeczoznawcy i jakie ma znaczenie dla osób, które zamawiają u tego specjalisty usługi. Oto co warto wiedzieć.

Specjalista od konstrukcji

Kiedy budujesz dom lub przejmujesz budynek przeznaczony na biuro, lub na innego rodzaju działalność, chcesz mieć pewność, że miejsce to będzie całkowicie bezpieczne. Właśnie wtedy bezcenna jest opinia rzeczoznawcy budowlanego. Jest to osoba, która zna się na prawie budowlanym, ale także na projektowaniu. Ma wiedzę dotyczącą poszczególnych instalacji, konstrukcji i wszystkiego, co jest związane z budownictwem. Najprościej mówiąc, rzeczoznawca budowlany sprawdza stan techniczny poszczególnych konstrukcji.

Rzeczoznawca musi zwrócić uwagę na wszystkie elementy danego budynku, a więc na wszystko od podłogi po dach i wszelkie elewacje i potrafić zrobić niezbędne obliczenia i wymiary. Biorąc pod uwagę przeznaczenie danego budynku, specjalista ten doradza, w jaki sposób można wprowadzić tam zmiany, zwraca uwagę na elementy, które stanowią zagrożenie i powinny być zmienione i pomaga podejmować decyzje zarówno w czasie budowy, jak i remontu oraz awarii. Pod koniec takiego przeglądu rzeczoznawca wydaje ekspertyzę budynku.

Kiedy warto zasięgnąć rady rzeczoznawcy?

Podczas budowy domu lub wykrytych usterek można skorzystać z fachowej opinii wielu ekspertów. Kiedy najlepiej skontaktować się z rzeczoznawcą budowlanym? Na pewno wówczas, kiedy chcesz zagospodarować dane miejsce w konkretny sposób i choć wiesz, że budynek jest bezpieczny, to nie wiadomo, czy można go wykorzystać do określonego celu. Wówczas rzeczoznawca musi znać przeznaczenie takiego budynku, co pomaga mu zwrócić uwagę na właściwe jego cechy. W ten sposób określi, czy dane pomieszczenia się do tego nadają. W przypadku sprawdzania budynku mieszkalnego ważne są inne cechy niż w budowlach dedykowanych branży przemysłowej.

Rzeczoznawca budowlany pomoże również wtedy, kiedy zastanawiasz się nad kupnem jakiegoś budynku, ale nic o nim nie wiesz. Tutaj specjalista zwróci uwagę na wszystko, co wpływa na bezpieczeństwo i komfort przebywania w danym miejscu i powie, czy stan budynku jest odpowiedni do jego ceny. Warto zwrócić się o taką ekspertyzę, ponieważ nie mając żadnych informacji na temat danego budynku, stajesz przed dużym ryzykiem. Czasami zdarza się, że wkrótce po rozpoczęciu remontu okazuje się, że coś jest nie tak i kontynuowanie go jest niebezpieczne lub że napotkano na jakąś inną przeszkodę. Aby uchronić się przed awariami, które przysporzą problemów i dodatkowych wydatków, warto skontaktować się z rzeczoznawcą budowlanym jeszcze przed rozpoczęciem remontu.

Nie ma wątpliwości, że pomoc rzeczoznawcy jest nieoceniona również wówczas, kiedy w danej konstrukcji wykryjesz jakieś usterki. Zdarzenia losowe powodują nagłe niszczenie się niektórych elementów czy też pęknięcia w ścianach lub kondygnacjach. Jeśli ostatni przegląd był robiony jakiś czas temu lub po prostu zniszczenie zostało spowodowane nagłym wypadkiem, nie zawsze można to wykryć wcześniej. W tej sytuacji rzeczoznawca budowlany jest w stanie dojść do tego, co spowodowało daną awarię oraz poradzić, co należy wówczas zrobić.

Atrium

Jak wygląda praca rzeczoznawcy?

Kiedy ekspert ma za zadanie zbadać dany budynek, musi zwrócić uwagę na wszystkie jego elementy, na to, czy odpowiednio ze sobą współpracują i czy budynek jest po prostu dobrze zbudowany. Musi zwrócić uwagę na to, czy jest dobrze zagospodarowany i czy nie widać w nim usterek spowodowanych kiepskimi decyzjami budowlanymi.

Oprócz tego rzeczoznawca musi zwrócić uwagę na to, czy widoczne są jakieś awarie i uszkodzenia i sprawdza, co jest ich przyczyną. Sprawdzane są również poszczególne instalacje, bo przecież poszczególne części konstrukcji wpływają na siebie wzajemnie. Kiedy wszystko jest sprawdzone, zdobyte informacje i zdjęcia zawierane są w ekspertyzie budynku. Rzeczoznawca dzieli się też spostrzeżeniami na temat przyszłości danego budynku i udziela odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania, które pomogą podejmować właściwe decyzje.