Nowe budownictwo

Płyty fundamentowe – alternatywa dla fundamentów

Płyta fundamentowa to nic innego jak wylana na placu budowy płyta z betonu, która jest zbrojona za pomocą stalowych prętów lub tak zwanym zbrojeniem rozproszonym, nieco rzadziej używanym w przypadku płyt fundamentowych. Zalicza się ona do bezpośrednich rodzajów fundamentów, co oznacza, że przekazuje ona obciążenia wywoływane przez budynek bezpośrednio na grunt, na którym jest położony. Czym różni się taka płyta od tradycyjnego fundamentu?

Płyta fundamentowa i jej zalety

Otóż przede wszystkim tym, że wykop potrzebny do wykonania płyty fundamentowej jest o wiele płytszy niż ten potrzebny do tradycyjnego fundamentu – skutkuje to więc dużą oszczędnością czasu, który można przeznaczyć na coś innego niż wykopy. Zazwyczaj grubość płyty fundamentowej wynosi mniej więcej 25 cm, na specjalne życzenie można ją zwiększyć do około 40 centymetrów grubości dzięki zastosowaniu specjalnej nakładki.

Płyta fundamentowa grzewcza sprawdzi się przy stawianiu na niej budynków na gruntach dobrej oraz złej nośności. Nośność gruntu to, innymi słowy, jego zdolność do wytrzymywania obciążeń bez niszczenia się. Przy wykonywaniu tradycyjnego fundamentu niestety najczęściej nie ma możliwości osadzenia budynku na gruncie o słabej nośności, co wiąże się z koniecznością takiego miejsca, w którym nośność będzie odpowiednia. Czas wykonywania płyty fundamentowej w większości przypadków waha się miedzy czteroma a siedmioma dniami. Ponadto, decydując się na płytę fundamentową otrzymujemy dwie korzyści za jedną akcją – nie dość, że mamy fundamenty naszego nowego domu, to także mamy już jego podłogę (przynajmniej dla pomieszczeń znajdujących się na parterze).

Prace wykonywane przy tradycyjnych fundamentach zajmują zdecydowanie więcej czasu. Od chwili rozpoczęcia robót do czasu, kiedy zaczyna stawiać się ściany budynku najczęściej mijają minimum trzy tygodnie. Kolejnym patentem który sprawia, że płyty fundamentowe przyśpieszają proces budowy każdego domu jest możliwość połączenia takiej płyty fundamentowej z systemem ogrzewania. Sprawi to, że ogrzewanie które uruchomimy już chwilę po wylaniu płyty fundamentowej pomoże w przyśpieszeniu schnięcia ścian pokrytych tynkiem lub farbami. Zdecydowanie się na płytę fundamentową dodatkowo wiąże się z dużą oszczędnością pieniędzy. Nie dość, że mnij pieniędzy zostanie wydanych na prace wykopowe (brak konieczności głębokiego kopania), to uzyskamy energooszczędny i pasywny dom, który pozwoli zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Płyta w budownictwie

Płyta fundamentowa jest niezwykle ważnym elementem konstrukcyjnym całego budynku, powinna być wykonywana specjalnie pod konkretne rodzaje ścian, które będą stanowić ściany domu: mogą one być między innymi tradycyjne, ceramiczne, drewniane… Każda płyta wykonywana jest indywidualnie, pod konkretny plan budowy domu. Pod uwagę podczas projektowania płyty fundamentowej brane są takie właściwości jak wybrany rodzaj ścian, konkretna nośność gruntu czy profil energooszczędny budynku.