Nowe budownictwo

Plusy i minusy zakupu nieruchomości w zabudowie szeregowej

zabudowa szeregowa warszawa

Domy szeregowe cieszą się dużą popularnością wśród deweloperów i powstają w ostatnich latach coraz częściej także bliżej centrum miast. W Warszawie, na Wilanowie i osiedlu Zawady domy szeregowe są rozwiązaniem dla tych, którzy chcą uciec od miejskiego zgiełku i korków, a jednocześnie pozostać w bliskim kontakcie z życiem w stolicy. Szeregowce mają równie wiele plusów, co minusów. Co warto wiedzieć decydując się na zakup domu szeregowego?

Lokalizacja poza centrum lecz z szybkim dojazdem do miasta

Na korzyść domów szeregowych zdecydowanie przemawia ich lokalizacja. W przeciwieństwie do mieszkań gwarantują własne, prywatne wejście do domu i warunki zbliżone do domu wolnostojącego. Nie zmuszają do życia w bloku, w hałaśliwej klatce, w pobliżu zatłoczonych ulic, dziesiątek sklepów i miejskiego życia. Domy szeregowe na sprzedaż, takie jak nowe nieruchomości na warszawskim Wilanowie powstają blisko centrum miasta dając dobre połączenie z życiem w stolicy, ale są od centrum na tyle oddalone, by gwarantować spokój i wygodę we własnym domu.

Wady? Chociaż dom szeregowy ma ogród, własne wejście i prywatność zbliżoną do domu wolnostojącego, jednocześnie trzeba liczyć się z sąsiadami za płotem. Układ wymuszony przez projekt dewelopera nie pozwala na dowolne zmiany układu pomieszczeń czy wyglądu zewnętrznego domu, co częściowo zbliża swobodę właściciela do tej właściciela mieszkania w bloku. Trzeba przyznać jednak, że domy szeregowe są w dalszym ciągu znacznie wygodniejsze niż mieszkania w blokach.

Domy szeregowe a prywatność

Mieszkając w bloku trzeba przygotować się na sąsiadów z każdej strony i dostosować do życia z ludźmi za ścianą. Decydując się na zakup własnego domu prawdopodobnie oczekujesz prywatności i nawet w domu szeregowym można na nią liczyć, pamiętając oczywiście o tym że przynajmniej jedna ze ścian domu będzie współdzielona z sąsiadami. Domy segmentowe gotowe na sprzedaż budowane są na spokojnych osiedlach, całkowicie zaplanowanych pod kątem komfortu mieszkańców i w przeciwieństwie do bloków, nawet przy kilkunastu rodzinach mieszkających na osiedlu nie oznaczają ciągłego hałasu i przeszkadzania sobie. Osiedla domków szeregowych to zwykle dość zżyte ze sobą społeczności dające poczucie bezpieczeństwa, choć ograniczające nieco poczucie całkowitej izolacji od sąsiadów.

Cena inwestycji – dom szeregowy się opłaca

Rozważając wady i zalety domów szeregowych w porównaniu z domami wolnostojącymi i mieszkaniami na sprzedaż, wiele osób odrzuca pomysł segmentowców porównując je zbyt mocno do mieszkań. W rzeczywistości jednak można znaleźć nowo powstające osiedla z domami szeregowymi na sprzedaż gwarantujące spokój i ciszę nieporównywalną z mieszkaniem w bloku w centrum, a przy tym w cenie zbliżonej do zakupu mieszkania w mieście.

Koszt działki na budowę domu szeregowego jest niższy, niż pod dom jednorodzinny, dzięki czemu można zaoszczędzić i zdecydować się na inwestycję w lepszej lokalizacji, z dobrym dojazdem do miasta. Koszty budowy, ze względu na wspólne ściany i stosowane rozwiązania są również znacznie niższe, niż w przypadku domu wolnostojącego.

Tańsza jest też sama eksploatacja domu, w tym koszty wywozu śmieci czy podłączania sieci które poniesie całe osiedle, a nie pojedynczy właściciel. Rozłożenie wydatków na niektóre media można porównać na osiedlu domków do tych w spółdzielniach mieszkaniowych w blokach i choć można spodziewać się że przez pewien czas od oddania inwestycji remontów w sąsiedztwie – każdy wykańcza dom deweloperski we własnym zakresie, ostatecznie zakup domu na nowym osiedlu domków szeregowych nie będzie nawet w połowie tak uciążliwa jak mieszkanie w ruchliwym centrum miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *