Budownictwo

Opłacalność instalacji fotowoltaicznych

Elektrownia fotowoltaiczna pozwala na comiesięczne oszczędności. Chociaż początkowo trzeba zainwestować w niezbędne do montażu urządzenia, to wraz upływem czasu z pewnością będzie można zauważyć odciążenie domowego budżetu oraz większą niezależność od dostawcy energii konwencjonalnej. Nie są to jednak jedyne zalety zdecydowania się na zestaw fotowoltaiczny.

Jedną z niewątpliwych korzyści, jakie niesie posiadanie elektrowni fotowoltaicznej jest z pewnością ochrona środowiska. Wykorzystanie energii słonecznej w celu pozyskania prądu nie powoduje emisji żadnych szkodliwych substancji do atmosfery. Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla tych osób, które dużą wagę przywiązują do ekologii i nie chcą zwiększać stale rosnącego zanieczyszczenia środowiska.

 Fotowoltaika – energia przyszłości

Instalacja fotowoltaiczna to doskonałe rozwiązanie, jeśli zależy nam na oszczędnościach i nie chodzi tu wyłącznie o niższe rachunki za prąd. Ponieważ energia słoneczna jest darmowa, koszt użytkowania tego typu elektrowni to zazwyczaj zakup niezbędnych do jej zamontowania urządzeń, a także prace konserwacyjne czy ewentualne naprawy. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że dzięki programowi „PROSUMENT” uruchomionemu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej istnieje możliwość otrzymania dofinansowania na zakup i montaż takiej instalacji. Obecnie coraz większą wagę przykłada się do ekologicznych rozwiązań dotyczących ogrzewania czy energii elektrycznej. Dodatkowo elektrownia fotowoltaiczna zamontowana w domu jednorodzinnym w dużym stopniu obniża koszty mieszkania w nim. Decydując się na takie naturalne źródło prądu można znacząco podnieść wartość całego budynku. Jest to więc inwestycja, która nie tylko pozwala obniżyć rachunki za prąd, ale również zwraca się w przypadku, gdy planujemy sprzedać nieruchomość.

Maszt transmisyjny może już nie być potrzebny

 Mikroelektrownie przydomowe, do których należy instalacja fotowoltaiczna, nie wymagają właściwie obsługi – wystarczy tylko montaż. Dzięki zastosowaniu technologii półprzewodnikowej, a także prostocie budowy takiego zestawu i braku elementów ruchomych, elektrownia nie wymaga nadzoru, ani kontroli. Decydując się na jej montaż nie musimy też wykonywać prac związanych z jej eksploatacją, jak np. dostarczanie paliwa. Dużą zaletą takiego rozwiązanie jest również długi okres gwarancyjny, sięgający nawet 25 lat.