Budownictwo

Okna balkonowe – czym kierować się przy wyborze?

okno balkonowe Lublin

Okna są nie tylko jednym z ważnych elementów architektonicznych domu, ale także chronią jego mieszkańców przed zimnem. Spełniają wobec tego funkcję użytkową i estetyczną. Ich wybór jest niezwykle istotny, gdyż oprócz ograniczenia strat energii cieplnej mają także za zadanie ograniczyć hałasy docierające z zewnątrz, zapewniając tym samych komfortowe przebywanie w pomieszczeniach. Szczególne znaczenie w domu pełnią okna balkonowe ze względu na ich wielkość. 

Jak wybrać okna balkonowe?

Duże przeszklenia, jakim są z reguły okna balkonowe, zapewniające dużą ilość naturalnego światła słonecznego, optycznie powiększają pomieszczenie i zapewniają swobodne wchodzenie i wychodzenie na zewnątrz mieszkania lub domu. W domach jednorodzinnych prowadzą najczęściej na część rekreacyjną, dlatego są niezwykle praktycznym rozwiązaniem. Ważną kwestią jest, aby zadbać o ich odpowiednią jakość i zabezpieczenie przed włamaniem. Rynek tego typu produktów oferuje wiele ich kategorii, różniących się wielkością i materiałem z którego zostały wykonane, a także systemem otwierania, dlatego każdy wybierze produkt, najbardziej odpowiadający jego potrzebom. 

Jakie cechy powinny posiadać dobre okna balkonowe?

Przy wyborze okien balkonowych ważną sprawą jest nie tylko ich kolor, faktura powierzchni, czyli względy estetyczne, ale przede wszystkim parametry użytkowe, zapewniające komfort użytkowania i bezpieczeństwo mieszkańców domu. Najistotniejszą sprawą przy ich wyborze jest:

 • szczelność, 
 • dźwiękoszczelność,
 • wytrzymałość mechaniczna, 
 • odporność na obciążenie wiatrem,  
 • parametry przenikania ciepła,
 • otwieranie i zamykanie.

Ze względu na to, że okna balkonowe to zwykle duże powierzchnie przeszkleń, powinny być zaopatrzone w solidne i mocne okucia, prowadnice oraz zawiasy, zapewniające stabilność, wykonane z dobrej jakości materiałów, odpornych na przeciążenia. Ich zadaniem jest utrzymanie dużego ciężaru okien. 

wybór okna balkonowego w Lublinie

Różne typy okien balkonowych 

Najpopularniejsze okna balkonowe to:

 • jednoskrzydłowe, które należą do najpowszechniej stosowanych w polskich domach, są proste w obsłudze i montażu oraz najtańsze. Zapewniają właściwą szczelność na przenikanie powietrza i są wodoszczelne. Odpowiednie szyby chronią przed przenikaniem hałasu. Wyposażone są zazwyczaj w wysoki próg, który może utrudniać jego pokonanie osobom niepełnosprawnym, starszym lub dzieciom, choć może być zastąpiony niskim, aluminiowym, ale okna tracą wtedy na szczelności. 
 • dwuskrzydłowe ze słupkiem ruchomym, który otwiera się wraz ze skrzydłem okna, stanowiąc jego element konstrukcyjny. Mogą być wyposażone w wyższy lub niższy próg, jak w oknach jednoskrzydłowych. Tego typu drzwi balkonowe podatne są na odkształcenia pod wpływem wahań temperatur, dlatego ich wymiary nie powinny być zanadto duże. Należy także zadbać o zamontowanie wzmocnień, zadbać o prawidłowy montaż i podparcie progu. 
 • Uchylno – przesuwne odróżniają się od pozostałych przede wszystkim sposobem otwierania, co związane jest z zastosowaniem specjalnych okuć. Otwierają się lub uchylają zwykle do wnętrza budynku. Ich zaletą jest oszczędność miejsca, ze względu na sposób ich otwierania. Tego typu okna mogą mieć zdecydowanie większe wymiary. Ruch skrzydeł okien zapewniają szyny i wózki jezdne, które stanowią część okuć okiennych. Ich montaż ze tego względu wymaga dużej precyzji oraz podparcia na całej ich szerokości, a także szyny jezdnej na całej długości. Problemem tego typu okien był wysoki próg, ale zastosowano nowe rozwiązania, które pozwoliły go uniknąć.
 • Unoszono – przesuwne to niezwykle popularny produkt ze względu na niezwykle wygodne właściwości użytkowe. Pozwalają na tworzenie dużych powierzchni przeszkleń, a poza tym próg może być wpuszczony w podłogę, co pozwala zlikwidować bariery architektoniczne, jakie pojawiają się w poprzednich typach okien. Ich montaż jest skomplikowany, wymaga użycia odpowiedniego sprzętu. 
 • Harmonijkowe składane. To pomimo niewłaściwych skojarzeń z produktami o niskiej jakości solidny i bezpieczny produkt. Są to okna ekskluzywne, wybierane przez użytkowników niezwykle rzadko. 

Gdzie można kupić dobrej jakości okna balkonowe w Lublinie?

Firma Atos oferuje najlepsze rozwiązania w branży stolarki okiennej takiej jak: drzwi, bramy garażowe oraz okna balkonowe w Lublinie. Zapewnia również montaż i serwis. Pracownicy pomogą również klientom w wyborze parapetów, żaluzji lub rolet. Firma Atos zapewni klientom nowoczesne produkty w korzystnej cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *