Budownictwo

Nośność stropu – dlaczego warto wykonać jego badanie?

ekspertyza nośności stropu

Podczas budowy budynków zarówno mieszkalnych, jak również biurowców i obiektów przemysłowych bardzo istotny jest wybór odpowiedniego rodzaju stropu. Wytrzymałość stropu wpływa na obciążenie użytkowe budynku, przez co jest jednym z najważniejszych parametrów branym pod uwagę w czasie projektowania obiektów i ich późniejszej budowie. Odpowiedni rodzaj stropu znacząco wpływa na szybkość przeprowadzanych prac, a zarazem odgrywa istotną rolę jako przegroda między kondygnacjami.

Znaczenie badania nośności stropu na stabilność całej konstrukcji budynku

Mocny strop pozwala na dużą wytrzymałość użytkową, dzięki czemu w obiekcie mogą przebywać ludzie, jak również możliwe jest umieszczenie sprzętów i mebli. Innym istotnym parametrem jest rozpiętość stropu, która jest zależna od jego wytrzymałości. Solidny i odporny strop sprawia, że rozpiętość może być większa. Bardzo ważna jest również sztywność, która chroni kondygnacje budynku przed nadmiernym ugięciem. Sztywny strop sprawia, że tynk nie będzie pękał na suficie, a podłoga skrzypieć. Ugięcie lub zarysowanie stropu jest niezmiernie niebezpieczne i często może świadczyć o zbliżającej się granicy nośności. Wówczas bardzo istotna jest weryfikacja, czy dalsze użytkowanie obiektu i eksploatacja stropu są bezpieczne. Badanie nośności stropu wykonuje się również w czasie zmiany przeznaczenia danego budynku i sposobu jego użytkowania. Kontrola nośności stropu jest zatem uniwersalną metodą na sprawdzenie, czy jego stan techniczny jest w normie i czy dalsza jego eksploatacja nie zagraża bezpieczeństwu ludzi, jak również otoczeniu. 

ekspertyza nośności stropu przez rzeczoznawcę budowlanego

Badanie nośności stropu – jak jest przeprowadzane?

Badanie nośności stropu zazwyczaj wykonywane jest za pomocą nieinwazyjnych testerów cyfrowych, które przede wszystkim sprawdzają wytrzymałość betonu. Wyniki prezentowane są zarówno w formie graficznej, jak i opisowej. Podczas badania wykonywane są obliczenia statyczne sprawdzające, jak i konstrukcyjne. Obliczenia konstrukcyjne powstają w oparciu o rozpiętość stropu oraz wszelkiego rodzaju innego jego parametry – jego rodzaj, grubość, układ warstw, jak również klasę materiału z jakiego został wykonany. Dzięki tym informacjom możliwe jest przeprowadzenie wnikliwej analizy, która pozwoli na rzetelne obliczenie nośności stropu.

Weryfikacja geometrii stropu nie wymaga zbyt dużej ilości pracy – w tym celu zazwyczaj wykonywane są pomiary obiektu lub informację tę można zaczerpnąć z dokumentacji projektowej. Badania innych parametrów wymagają użycia wysokiej jakości urządzeń, dzięki którym możliwa jest szczegółowa i wnikliwa analiza stropu i jego nośności. Rodzaj, jak i grubość materiału użytego do budowy stropu można określić za pomocą metody skanowania. Najczęściej w tym celu używana jest technika elektromagnetyczna, która pozwala określić jaki typ zbrojenia posiada dany strop. Inną techniką używaną w celu weryfikacji nośności jest metoda wykorzystująca georadar. Dzięki niej możliwe jest zlokalizowanie zbrojenia, kabli sprężających, jak i belek stalowych. Georadar pozwala również na stwierdzenie grubości danego stropu, co w badaniu nośności jest informacją niezwykle istotną. 

badanie nośności stropu przez rzeczoznawcę budowlanego

Kto zajmuje się badaniem nośności stropu?

Badaniami nad nośnością stropu powinna zająć się osoba posiadająca wieloletnie doświadczenie w tej branży. Najczęściej takie usługi oferują rzeczoznawcy budowlani, którzy są specjalistami w tej dziedzinie. Tylko odpowiednio wykonane badanie nośności stropu jest w stanie ukazać rzetelne i miarodajne wyniki. Bardzo istotne, aby rzeczoznawca przeprowadzał kontrolę w oparciu o wcześniej pobrane i ustalone parametry danego stropu. Tylko profesjonalista jest w stanie zagwarantować 100% pewność odpowiednio wykonanego badania. Bardzo często taka osoba wykonuje również pomiary wilgotności materiałów budowlanych, jak również pomieszczeń i temperatury przegród budowlanych. Warto postawić na specjalistę i wybrać rzeczoznawcę budowlanego z doświadczeniem. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *