Usługi dla nieruchomości

Kto może prowadzić księgowość wspólnoty mieszkaniowej?

Prosty program do faktur

Artykuł 6. ustawy o własności lokali zakłada, że właściciel nieruchomości zobowiązany jest do ponoszenia wydatków związanych z jej utrzymaniem. Z kolei art. 29 nakłada konieczność prowadzenia ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek wpłacanych na ich pokrycie i innych rozliczeń. Warto zaznaczyć także, że w przypadku wspólnoty mieszkaniowej, może ona samodzielnie ustalić zasady prowadzenia takiej ewidencji.

Jakie wydatki są udokumentowane w księgowości wspólnoty mieszkaniowej?

Prawo nie nakłada na wspólnoty mieszkaniowe obowiązku prowadzenia ksiąg zgodnie z ustawą o rachunkowości, niemniej jednak znaczna część wspólnot prowadzi swoje księgi właśnie w zgodności z nią. Wspólnota, ustalając formę prowadzenia księgowości, jest zobowiązana zadbać o możliwość uzyskania wiarygodnych danych związanych z przychodami i kosztami na przestrzeni roku podatkowego.

Prawidłowo prowadzona ewidencja księgowa określa:

  • podstawę opodatkowania i wysokość podatku należnego,
  • ewidencję środków trwałych,
  • ewidencję wartości niematerialnych,
  • informacje prawne, niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych.

Prosty program do faktur

Kto może prowadzić księgowość dla wspólnoty mieszkaniowej?

Artykuł 29. ust. 1 ustawy o własności lokali stanowi, że obowiązek prowadzenia księgowości wspólnoty mieszkaniowej ciąży na zarządcy nieruchomości. Częstym jednak rozwiązaniem jest zatrudnienie księgowej lub powierzenie prowadzenia rachunków firmie zewnętrznej. Niezależnie od wybranego rozwiązania, osoba wyznaczona do prowadzenia ewidencji księgowej, musi posiadać stosowne kompetencje.

Podstawą jest znajomość prawa, jako że liczne nowelizacje ustaw i brak przejrzystości w przepisach sprawia, że osoba niewykwalifikowana może zwyczajnie popełnić błąd podczas prowadzenia wyliczeń.

Jakie rodzaje podatków odprowadza wspólnota mieszkaniowa?

Najważniejsze rodzaje podatków, jakie musi płacić wspólnota mieszkaniowa, obejmują VAT i CIT.

Podatek CIT odprowadzany jest od wpłat wprowadzanych przez właścicieli lokali użytkowych. Z kolei podatek VAT związany jest z odsprzedażą mediów do poszczególnych lokali objętych wspólnotą. Dotyczy to m.in. opłat za wodę, gaz czy też centralne ogrzewanie.

Prosty program do faktur – sposób na ułatwienie sobie prowadzenia księgowości

Zarówno nowoczesne firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomością, jak i same wspólnoty mogą z powodzeniem wprowadzić sprawne zarządzanie finansami za pomocą prostej aplikacji. Jedną z nich jest Melpe prosty program do faktur, dzięki któremu masz dostęp do dokumentów przez całą dobę, z dowolnego miejsca!

Dzięki aplikacji możesz zyskać pełną kontrolę nad rozrachunkami, kosztami, a także fakturami i skutecznie zaplanować zadania działu sprzedaży.

Dlaczego warto korzystać z oprogramowania do prowadzenia księgowości?

Jeśli korzystanie z nowoczesnych rozwiązań Cię nie przekonuje, zawsze możesz skorzystać z bezpłatnego, 30-dniowego okresu testowego. Po jego upływie możesz podjąć decyzję o tym, czy nadal chcesz kontynuować użytkowanie. Twoje dane przez cały ten czas będą bezpieczne w systemie!

Zyskujesz podgląd do wszystkich statusów płatności w jednym miejscu. Prosty, przejrzysty wygląd oprogramowania sprawia, że nie są konieczne dodatkowe szkolenia, by móc z niego swobodnie korzystać.

Prosty program do faktur

Nowoczesne prowadzenie księgowości nie musi być trudne!

Pomimo że ustawa nakłada obowiązek prowadzenia księgowości przez zarządcę, niekoniecznie obowiązek ten musi spadać właśnie na niego. Istnieją nie tylko firmy zewnętrzne, gwarantujące w pełni prawidłowo prowadzenie księgowości, lecz też i aplikacje, dzięki którym znacznie łatwiej będzie Ci odnaleźć się wśród faktur i zestawień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *