Usługi dla nieruchomości

Jakie elementy wyposażenia mieszkania po zmarłym muszą zostać zutylizowane?

Opróżnianie mieszkań po zmarłych

Śmierć potrafi przyjść znienacka, zaskakując przy tym samą ofiarę, jak i osoby z jej otoczenia. Zgon może nastąpić z wielu powodów, poczynając od tych naturalnych, przez samobójstwo aż po wypadki i zabójstwa. Jeśli zmarły mieszkał sam, może minąć jakiś czas nim ktoś spostrzeże, że doszło do nieszczęścia. Wówczas lokal zamieszkiwany przez niego staje się skażony i zachodzi potrzeba oczyszczenia. Czy należy wtedy ogołocić mieszkanie ze wszystkich jego elementów? I kto właściwie najlepiej nadaje się do przeprowadzenia tych czynności?

Skażenie mieszkania po zgonie

Ludzkie ciało po śmierci zaczyna się rozkładać. Wydzielane są przy tym substancje chemiczne, które stanowią zagrożenie dla osób przebywających w pobliżu skażonego miejsca. Sytuacja ta zatem hamuje możliwość wprowadzenia się do lokalu nowych mieszkańców, a przy tym naraża sąsiadów zmarłego na liczne niebezpieczeństwa biologiczne.

W przypadku gdy mieszkał on sam, po kilku dniach wraz z zachodzącymi w jego ciele procesami gnilnymi, zaczyna wydzielać się trudny do zniesienia zapach tzw. trupi jad. Oprócz tego, że swoją intensywnością przyprawia o mdłości, to może również stanowić zagrożenie biologiczne z powodu przenoszonych drogą kropelkową bakterii, wirusów i wszelkich innych toksycznych drobnoustrojów.

Mieszkanie czy dom musi w takiej sytuacji zostać bardzo skrupulatnie oczyszczone i zdezynfekowane. Najlepiej w tym celu wezwać profesjonalną ekipę sprzątającą, która posiada stosowną wiedzę, umiejętności, a także sprzęt konieczny do przeprowadzenia tego procesu.

Opróżnianie mieszkań po zmarłych

Co musi zostać zutylizowane z mieszkania po śmierci?

Opróżnianie mieszkań po zmarłych nie należy do łatwych zadań. Nie tylko ze względu na silne emocje, jakie towarzyszą bliskim zmarłego po tragicznym wydarzeniu, ale i ze względów technicznych. Lokum po zgonie jest skażone i musi zostać oczyszczone. Oznacza to między innymi zdezynfekowanie wszelkich powierzchni oraz przedmiotów, z którymi zmarły mógł mieć styczność lub które narażone zostały na skażenie przez płyny ustrojowe i drobnoustroje.

W takiej sytuacji opróżnianie mieszkań po zmarłych jawi się więc jako czynność konieczna. Profesjonalna firma sprzątająca używa specjalistycznych sprzętów oraz produktów mających na celu zniwelowanie wszelkiego brudu, zapachu oraz bakterii i grzybów rozwijających się w warunkach rozkładu.

Zanieczyszczone płynami fizjologicznymi tj. krwią, fekaliami oraz tkankami może zostać właściwie wszystko, dlatego utylizacji poddawane są zazwyczaj takie elementy jak:

  • meble – zwłaszcza łóżko, jeśli osoba na nim zmarła,
  • dywany,
  • zasłony, firany – bakterie bardzo łatwo się na nich osiadają i rozwijają,
  • ubrania zmarłego,
  • listwy podłogowe,
  • śmieci.

Liczba utylizowanych elementów mieszkania może się różnić w zależności od powodu i okoliczności, w jakich doszło do zgonu. Jeśli osoba starsza, niedołężna odeszła we śnie, po tygodniach czy miesiącach leżenia w łóżku, to najprawdopodobniej konieczne będzie zutylizowanie jedynie tego mebla. Jeżeli natomiast okoliczności śmierci były bardziej makabryczne tj. osoba uległa nieszczęśliwemu wypadkowi, została zamordowana lub popełniła samobójstwo to szanse na to, że płyny ustrojowe znalazły się na większej przestrzeni rosną.

Czasem konieczne okazuje się również przeprowadzenie czynności remontowych takich jak:

  • zerwanie tapet,
  • skucie tynku ze ścian,
  • wyrwanie listew podłogowych czy nawet całego parkietu lub płytek podłogowych.

Odpady skażone biologicznie powinny zostać przetransportowane specjalnym pojazdem do spalarni, gdzie zostaną spalone i zutylizowane. Zabronione jest wyrzucanie potencjalnie niebezpiecznych odpadów do zwykłych śmietników czy kontenerów.

Czy istnieje możliwość odzyskania skażonych przedmiotów?

Niekiedy bliscy zmarłego nie potrafią pożegnać się z materialnymi pamiątkami po nim. Cenne przedmioty mogą uniknąć utylizacji i zostać poddane specjalnej technice czyszczenia suchym lodem.

Opróżnianie mieszkań po zmarłych

Ta innowacyjna technika polega na tym, że zmrożone cząsteczki dwutlenku węgla rozpędzają się w maszynie do prędkości dźwięku. Z tą niewyobrażalną prędkością uderzają o zanieczyszczoną powierzchnię, wykruszając mechanicznie cząsteczki krwi i innych płynów ustrojowych. Lód przedostaje się w drobne szczeliny między cząstkami brudu i zmienia stan skupienia ze stałego w gaz. Dwutlenek węgla pozbywa się zanieczyszczeń i rozprasza je w powietrzu.

Przedmioty oczyszczone w ten sposób nie stanowią już zagrożenia biologicznego, co oznacza brak konieczności ich utylizacji.

Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z firmą Vector.

Kontakt
Tel: +48 725 392 578
Mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
https://vector-uslugi.pl/
Usługi realizowane są na terenie całej Polski!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *