Budownictwo

Jak konserwować bramę garażową?

brama garażowa

Brama garażowa segmentowa, brama garażowa roletowa, brama garażowa uchylna, brama garażowa rozwierana lub drzwi boczne – wybór odpowiedniej bramy wcale nie jest taki prosty! A kiedy już podejmie się decyzję, pozostaje przecież jeszcze pielęgnacja i ewentualna konserwacja.

Jako, że brama garażowa używana jest w sposób ciągły, codziennie otwiera się ją i zamyka po kilka razy – naturalnie gromadzi się na niej brud. Poza tym, jest też narażona na działanie deszczu, wiatru i słońca. Z czasem psują się lub zacinają wszystkie jej mechanizmy. To zupełnie naturalne. Skupiając się na najpopularniejszych bramach segmentowych, warto dodać że takowe wymagają jednak przeglądu i regulacji. Przynajmniej raz na rok! To ważne, bo dzięki czynnościom tego rodzaju jesteśmy w stanie dłużej bezproblemowo korzystać z wybranego modelu.

Samodzielna pielęgnacja bramy garażowej

Oczywistym jest fakt, że najwięcej brudu gromadzi się w trudno dostępnych miejscach. W przypadku bramy garażowej z pewnością są to prowadnice podsufitowe. Kiedy zorientujemy się, że brama pracuje coraz głośniej, możemy przypuszczać, iż to miejsce właśnie wymaga gruntownego oczyszczenia. Innym miejscem szczególnie narażonym na gromadzenie się brudu są łączenia poszczególnych segmentów. Na nie również należy zwrócić uwagę.

bramy garażowe

Panele najlepiej myć ciepłą wodą w połączeniu ze środkiem myjącym – nieagresywnym. Unikać należy jednak klasycznych płynów do naczyń lub do podłóg czy paneli. W sytuacji, gdy brama wyposażona jest w panele powlekane folią drewnopodobną, najlepiej użyć preparatu do tworzyw sztucznych. Tak czy inaczej, w trakcie mycia najkorzystniej posługiwać się miękką gąbką lub ścierką. Na pewno niewskazane jest używanie twardych szczotek i drucikowych myjek. Ich powłoka może zostawić rysy, co z pewnością nie będzie prezentować się atrakcyjnie.

Oczywiście, w trakcie czynności pielęgnacyjnych odłączone musi być zasilanie napędu! Zanim zaczniemy cokolwiek czyścić, wyłączmy bramę spod prądu. Inaczej może być to dla nas zwyczajnie niebezpieczne.

Konserwacja na własną rękę

Tuż po wyschnięciu bramy, możemy przejść do następnego etapu pielęgnacyjnego. Na oczyszczoną już powierzchnię uszczelek nakłada się wówczas nawilżający silikon. Tu wystarczy preparat standardowo używany przy uszczelkach samochodowych. Taki zabieg daje lepszy poślizg, a całość wolniej się zużywa. Poza tym, posmarować możemy też zawiasy. Oczywiście wyłącznie w miejscach, gdzie jest to wskazane. Nadmiar preparatu wycierany natomiast papierowym ręcznikiem.

brama garażowa

Pamiętajmy jednak, że nigdy nie smaruje się prowadnic i tak zwanych bieżni rolek. Poza tym, na uwadze należy mieć również fakt, że profesjonalnej i wymaganej kontroli, a także konserwacji sprzętu – sami już nie przeprowadzimy. Takową zgodnie z normą EN 12635 trzeba zlecić osobie, która ma stosowne kwalifikacje.

Naprawa bram i serwis bram

W tym celu należy oczywiście odnaleźć odpowiednią firmę. A więc taką, która poświadczyć nam może swoje kompetencje. W różnych regionach kraju działają kolejne tego rodzaju przedsiębiorstwa. Na przykład Grodex, a więc marka z Dolnego Śląska stworzyła nowoczesne Centrum Serwisu, w którym zatrudnia wyłącznie wysoko wykwalifikowanych pracowników. Ich zadaniem jest rozwiązywanie problemów klientów, serwis bram i ogrodzeń między innymi we WrocławiuLegnicyJeleniej Górze, Zgorzelcu, Bolesławcu, Lublinie, Wałbrzychu czy Głogowie.

Tutaj współpraca nie kończy się bowiem w momencie samej sprzedaży. Firma towarzyszy także klientom w trakcie użytkowania sprzętu. Okresowe przeglądy, regulacje i konserwacje każdego mechanizmu, w końcu gwarancja bezawaryjnej pracy zakupionych urządzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *