Rynek Nieruchomości

Fotorealizm wizualizacji architektonicznych

salon

Komputerowe wizualizacje 3D są dziś jednym z kluczowych elementów promocji obiektów architektonicznych, służąc developerom i projektantom wnętrz jako narzędzie umożliwiające przedstawienie wizji produktu zanim ten zostanie faktycznie przygotowany. To właśnie dzięki realistycznemu oddaniu wszystkich szczegółów klienci mogą zobaczyć jak w perspektywie będzie wyglądało kupowane przez nich mieszkanie, jak zaprezentuje się osiedle czy jak będzie wyglądała nowa inwestycja w mieście. Jakie są zalety wizualizacji architektonicznych budynku, jak się je przygotowuje i komu warto zlecić ich produkcję?

Wizualizacje architektoniczne budynku – na czym to polega?

Wizualizacje 3D są wykorzystywane w architektonice i projektowaniu już od wielu lat, jednak dziś pokazanie samej formy, kształtu i rozmiaru inwestycji nie wystarczy, by przekonać potencjalnego klienta o zaletach mieszkania czy budynku. Firmy, które chcą zapewnić sobie wysoką konkurencyjność i mieć realne szanse na sprzedaż swoich produktów muszą więc sięgać po coraz lepsze i nowocześniejsze technologie oferujące najlepsze efekty wizualne i realne oddanie charakteru projektu. Z tego też powodu wysoko ceni się dziś fotorealizm wizualizacji architektonicznych dający wrażenie faktycznego istnienia budynku w danej przestrzeni.
Uzyskanie hiperrealistycznych wizualizacji jest możliwe przede wszystkim dzięki coraz doskonalszym umiejętnościom grafików komputerowych oraz wielu godzinom ciężkiej pracy poświęconej na stworzenie cieni, świateł, odbić i wszelkich szczegółów dających poczucie, że widziana wizualizacja może stać się rzeczywistością. Fotorealizm wizualizacji architektonicznych ma za zadanie sprzedać nie tylko budynek, ale cały styl życia z nim związany i to właśnie styl życia i aura stworzona wokół budynku są dziś ważniejsze, niż sama jego konstrukcja.

Zalety fotorealizmu wizualizacji architektonicznych

Fotorealistyczne wizualizacje architektoniczne mają przede wszystkim pobudzać wyobraźnię, zapadać w pamięć i sprawiać, że klient od razu widzi swoje nowe, lepsze życie w prezentowanym na wizualizacji mieszkaniu. To właśnie sposób budowania realnych wizualizacji oparty na kreowaniu stylu życia sprawia, że wizualizacje takie są cenione przez klientów i wyróżniają projekt na tle innych, mniej efektownych pomysłów. Rozwój grafiki komputerowej umożliwił grafikom tworzenie fotorealistycznych krajobrazów, budynków, pojazdów, przedmiotów i ludzi, dzięki czemu w większości przypadków na pierwszy rzut oka nie sposób rozpoznać czy dany obraz to zdjęcie, czy praca jedynie tzw. render. Fotorealistyczne wizualizacje mają działać na emocje i wzbudzać zachwyt i takie też realizacje przygotowuje studio The Frame.

sypialnia

Jedną z największych zalet realistycznych wizualizacji architektonicznych jest szansa podjęcia trudnej decyzji dotyczącej projektu na podstawie tego, jak faktycznie może on wyglądać. Wybierający projekt inwestorzy znacznie chętniej postawią na firmę pokazującą realną przyszłość budynku w formie, która już na wstępie wygląda niemalże jak zdjęcie wyciętej rzeczywistości, niż projektanta, dla którego budynek będzie tylko trójwymiarową bryłą ścian, podłóg i sufitów. Fotorealizm w wizualizacjach pozwala na umieszczenie w otoczeniu budynku elementów zieleni, ludzi, a w przypadku pomieszczeń wyposażenie ich tak, by automatycznie wzbudzały pozytywne emocje i zachęcały do realizacji projektu. Wizualizacja nie może być przy tym nieumiejętnym wklejeniem kilku elementów grafiki w otoczeniu bryły budynku – doświadczeni graficy pracują nad projektami przez kilka dni, a nawet tygodni, by dopracować każdy element do perfekcji i stworzyć wrażenie fotograficznego odzwierciedlenia przyszłości danego projektu.

Doskonałe i realistyczne wizualizacje architektoniczne – kto wykona je najlepiej?

Firmy, które zajmują się sprzedażą projektów, budynków czy mieszkań muszą podjąć współpracę z najlepszymi grafikami i specjalistami promocji projektów, by mieć szansę wybić się ze swoją ofertą ponad konkurencję. Nie dziwi więc że dziś pojawia się coraz większe zainteresowanie grafikami komputerowymi doświadczonymi w projektowaniu fotorealistycznych wizualizacji architektonicznych. To właśnie ich projekty są dziś najchętniej wykorzystywane przez deweloperów i inwestorów, ale też przez osoby prywatne, które korzystając z usług projektanta wnętrz chcą, by ich dom wyglądał dokładnie tak, jak na wizualizacji.
Realistyczne wizualizacje architektoniczne wykorzystywane szeroko w budownictwie i wnętrzarstwie są niezwykle trudne do wykonania, ale i niezwykle opłacalne z punktu widzenia zarówno firm sprzedających projekty, jak i klientów. W końcu to ci ostatni będą w przyszłości z danego budynku korzystać – dobra, fotorealistyczna wizualizacja jest w stanie przekonać ich do kupna nawet wtedy, gdy sam budynek jest jeszcze na początkowych etapach projektowania.