Drzewa iglaste są niezbędnym elementem dekoracyjnym naszych ogrodów. Ich zaletą jest to, że dzięki zachowaniu igieł na zimę, mogą być ozdobą naszych ogrodów przez cały rok.
Tworzą w nim wielobarwne elementy dekoracyjne i o różnym kształcie. Drzewa iglaste osiągają wysokość do 10-12 metrów, dlatego często mogą być sadzone tylko w dużych ogrodach. Do tych małych możemy wybierać takie, które bardzo powoli przyrastają oraz odmiany karłowe.
Iglaki nie mają dużych wymagań, rosną na każdym podłożu i nie wymagają szczególnej pielęgnacji, oprócz przycinania. Dzięki wydzielanym przez nie olejkom eterycznym mają właściwości lecznicze.
Właściwości lecznicze iglaków
Napary z igieł zwalczają drożdże, bakterie, pomagając nam uniknąć zachorowania na grypę i przeziębienie. Dzięki dużej zawartości witaminy C, igły sosny niegdyś były lekarstwem na szkorbut. Herbatki z igieł sosny, jodły i świerku podnoszą odporność organizmu. Szczególne zbawiennie działają na górne drogi oddechowe. Olejki eteryczne, na przykład sosnowe wykorzystywane są w aromaterapii.
Sosna najłatwiejsza w pielęgnacji ozdoba ogrodu
Sosna z powodu swoich rozmiarów powinna być sadzona raczej w dużym lub średnim ogrodzie. Dla mniejszych odpowiednie są odmiany osiągające do 6 metrów, na przykład wintergold. Sosna pospolita osiągająca wysokość nawet do 40 metrów może być ozdobą miejskich parków lub ogrodów hotelowych, sadzona jako soliter lub w grupie drzew. Jest mrozoodporna, dlatego dobrze czuje się w rejonach Polski, gdzie temperatury są zimą najniższe. Wydziela olejki eteryczne działające zbawiennie na drogi oddechowe.
Z kwiatów sosny zbieranych w maju można sporządzać syrop działający bakteriobójczo. Jeśli chodzi o wymagania, to najlepiej czuje się w nasłonecznionych miejscach, nawet na glebie piaszczystej. Na ubogich glebach trzeba ją nawozić, ale bardzo umiarkowanie, na przykład naturalnymi gnojówkami sporządzonymi z pokrzywy. To piękne drzewo odwdzięczy się rozłożystymi konarami i strzelistym pniem oraz pięknym zapachem.
Modrzew niezwykły iglak
Modrzew, pomimo że jest jedynym iglakiem zrzucającym igły na zimę, to chętnie sadzimy go jako ozdobę naszych ogrodów, również hotelowych lub miejskich parków.
Jeśli zapewnimy mu nasłonecznione stanowisko i żyzną, wilgotną glebę odwdzięczy się rozłożystą koroną i będzie pięknie prezentował się w ogrodzie nawet przez 700 lat. Należy pamiętać o zabezpieczeniu zimą młodych drzew przed mrozem, bo mogą przemarzać. Dorosłe rośliny nie wymagają takiej ochrony.
Szkodnikami niebezpiecznymi dla modrzewi jest ochojnik świerkowo – modrzewiowy, dlatego nie należy sadzić blisko siebie świerków i modrzewi. Jeśli mszyca pojawi się na modrzewiu, to można zastosować specjalne preparaty ją zwalczające. Jeśli pragniemy posadzić to niezwykłe wśród iglaków drzewo, to można zdecydować się na karłowate odmiany modrzewia europejskiego. Jego ozdobą są nie tylko miękkie i delikatne igły, ale również kwiaty przypominające małe, czerwonawe szyszki.
Cis długowieczne drzewo
Cis wygląda jak iglak, ale jego igły różnią się zdecydowanie od tych tradycyjnych. Są delikatne, a po roztarciu w palcach nie pachną, tak jak sosnowe. Elementem dekoracyjnym rośliny są nie tylko zimozielone igły, ale również nasiona w czerwonej otoczce, która jest przysmakiem ptaków, szczególnie zimą na nim żerujących. Najstarszy cis w Polsce ma 1500 lat, ale może dożyć nawet 3000, dlatego uważany był za drzewo święte. Z jego drewna wyrabiano nie tylko broń, na przykład włócznie, łuki, kusze, naczynia, ale również trumny faraonów.
Ze względu na nadmierną eksploatację cisowego drewna od XV wieku został objęty ochroną. Ciekawostką jest to, że z cisa pozyskuje się substancje do leczenia nowotworów.
Trzeba jednak pamiętać o występującej w nim trującej toksynie. To niezwykłe, magiczne drzewo powinno stanowić element dekoracyjny ogrodu przez długie lata.
Cedr importowana piękność w ogrodzie
Cedry zyskują coraz większą popularność i są sadzone w ogrodach. Osiągają w naszym klimacie do 25 metrów wysokości. Najpiękniej wyglądają sadzone jako solitery, na przykład w miejskich parkach, czy hotelowych ogrodach, ale są odmiany karłowe, które nadają się do przydomowych ogrodów. Można nimi ozdabiać skalniaki. Cedr ma dekoracyjne, miękkie igły w kolorze szaro-niebieskim, niebiesko-zielonym, zielono-żółtym, żółtym oraz szyszki czerwono-brązowe.
Niektóre odmiany cedru nie są odporne na mrozy, dlatego wymagają okrywania w trakcie zimy. Niezwykle piękna odmiana cedru libańskiego tworzy z gałęzi malownicze parawany, zwisające aż do ziemi. Równie dekoracyjny jest cedr himalajski deodara o delikatnych igłach, barwie błękitnej z zielonym odcieniem.
Drzewa iglaste są niezwykłym elementem dekoracyjnym naszych ogrodów. Warto skorzystać z oferty sklepów ogrodniczych także tych internetowych – takich jak Bodnar, aby cieszyć oczy tymi pięknymi roślinami.