Aktualności

Czy panele fotowoltaiczne na Dolnym Śląsku mają sens?

solarne panele

Panele fotowoltaiczne często są nazywane przyszłościowym rozwiązaniem, z którego coraz więcej osób postanawia skorzystać. Jednak czy są zalety tego rozwiązania i czy warto je instalować? Czy panele fotowoltaiczne na Dolnym Śląsku mają sens?

Jakie są zalety korzystania z paneli fotowoltaicznych?

Istnieje sześć głównych zalet montażu fotowoltaiki na dach budynku. 

  • Niewyczerpalne źródło energii 

W porównaniu do kopalni węgla, której zasoby trzeba wydobywać, transportować i spalać w dodatku skończą się za ok. 40 lat, energia ze słońca jest wieczna. Oprócz tego fotowoltaika daje w pełni czystą i bezpieczną energię. W przeciwieństwie do ropy naftowej gazu, czy węgla, której spalanie emituje wysoki poziom dwutlenku węgla, który jest bardzo szkodliwy dla środowiska i przyczynia się do globalnego ocieplenia. Panele fotowoltaiczne redukują poziom CO2 w powietrzu, tym samym poprawiając stan środowiska naturalnego.

  • Łatwość konserwacji i trwałość

Budowa paneli jest pozbawiona części ruchomych, które najczęściej ulegają zniszczeniu. Jej konstrukcja jest stała i niewymagająca w procesie oczyszczania. Co więcej, panele są łatwe zarówno w montażu, jak demontażu dzięki swojej modułowej budowie. Ponadto, nie wymagają naoliwienia czy wymiany części. Wystarczy popisać umowę na konserwację z instalatorem PV albo specjalistyczną firmą sprzątającą. W ciągu roku należy zlecić 2-3 razy czyszczenie panel, aby mogły wydajnie pracować.

  • Stałe zyski i zwrot instalacji

Panele fotowoltaiczne już po 7 latach użytkowania mogą zwrócić koszty instalacji w postaci zerowych rachunków za prąd. Co więcej, nadwyżkę wygenerowanego prądu można sprzedać do elektrowni i dodatkowo na tym zarobić. W ten sposób według wszelkich prognoz i statystyk wynika, że instalacja fotowoltaiki opłaca się bardziej, niż założenie konta oszczędnościowego. Warto również wziąć pod uwagę fakt, iż w przypadku sprzedaży domu, na którym została zainstalowana fotowoltaika wartość nieruchomości jest zdecydowanie wyższa, a inwestorzy chętniej takie domy kupują. 

  • Wysoka trwałość i odporność

Dobrej jakości panele fotowoltaiczne są poryte szkłem hartowanym, to sprawia, że są one 5-krotnie trwalsze od zwykłego szkła. Dzięki temu nie trzeba się obawiać burzy z gradem, czy silnych porywistych wiatrów, ponieważ fotowoltaika jest bardzo odporna. Panele na skutek użytkowania co roku tracą na wydajności ok. 0,4%. Jest to na tyle niski wskaźnik, że sprzęt może posłużyć na wiele lat. Gwarancja jest udzielana przez producentów na sam produkt na 12 lat, z kolei na określone zyski nawet na 25 lat. Po upływie gwarancji producenckiej panele nadal są gotowe do pracy jeszcze przez długie lata.

  • Niezależność od dostawców energii

Fotowoltaika produkuje własny prąd, z tego względu konsument nie jest uzależniony od elektrowni. Dzięki czemu nie jest narażony na rosnące rachunki. Wytworzony prąd można zużyć natychmiast, lub zostać oddany do elektrowni, dzięki której można dodatkowo zarobić lub przechować na gorsze czasy np. deszczowe bądź zimowe dni.

  • Łatwa instalacja

Montaż instalacji fotowoltaicznej jest bardzo łatwy i mało inwazyjny, dzięki czemu nie wykonuje się dużych i poważnych odwiertów na dachu. Czas instalacji paneli o mocy 4 kWp dla przeciętnie zużywającej prąd rodziny wynosi ok. 1-2 dni. Po zakończeniu prac można od razu rozpocząć korzystanie z paneli.

farma fotowoltaiczna

Czy województwo w którym się mieszka ma znaczenie w fotowoltaice?

W Polsce poziom nasłonecznienia w zależności od regionu jest zmienny. Wynosi od 950 do 1100 kWh/m2. W obrębie województwa dolnośląskiego poziom nasłonecznienia wynosi ponad 1000, z tego względu instalacja paneli fotowoltaicznych jest wysoko opłacalna. To sprawia, że z roku na rok zwiększa się ilość gospodarstw domowych pobierających energię elektryczną z fotowoltaiki.

Panele fotowoltaiczne na Dolnym Śląsku to przyszłość. Nie tylko pozwalają w przeciągu wielu lat zaoszczędzić dużo pieniędzy, ale dodatkowo są łatwe w montażu, demontażu i utrzymaniu. Oprócz tego pozytywnie wpływają na środowisko naturalne. Warto je instalować na terenie całego kraju, jak i na Dolnym Śląsku, ponieważ jest to teren wysoko nasłoneczniony, czyli bardzo opłacalny. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *