Aktualności

Czego nie wolno robić podczas odkażania mieszkania po zgonie?

dezynfekcja

Profesjonalne odkażanie po zgonie to czynność, która przeprowadzana jest w celu zagwarantowania porządku, czystości i bezpieczeństwa na miejscu zgonu, a także wyeliminowania odorów, które w takiej sytuacji powstają. Proces ten powinni wykonywać specjaliści, którzy są kompetentni i mają niezbędne przeszkolenie.

W jakich sytuacjach warto skorzystać z profesjonalnego odkażania po zgonie?

Specjalistyczne odkażanie pośmiertne to usługa, która jest zalecana w następujących przypadkach:

  • śmierć naturalna: bakterie i wirusy, które powstają i rozwijają się na martwym ciele, mogą rozprzestrzeniać się niezwykle szybko w przypadku śmierci naturalnej, na przykład z powodu choroby, starości lub innych przyczyn. Aby zapewnić bezpieczeństwo i higienę w tej sytuacji, konieczne może okazać się np. odkażanie mieszkania po zgonie,
  • nagły zgon: dezynfekcja ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania potencjalnym problemom zdrowotnym i bezpieczeństwu w przypadku śmierci z nieznanych przyczyn, takich jak wypadki samochodowe czy wypadek przy pracy. Krew czy inne płyny ustrojowe, które się wówczas wydzielają, mogą stanowić zagrożenie dla innych osób,
  • śmierć w miejscu publicznym: w przypadku zgonu w miejscu publicznym, takim jak hotel, pensjonat, biuro itp., warto skorzystać z fachowego odkażania, aby zminimalizować potencjalne zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa innych osób odwiedzających dany lokal,
  • zgon spowodowany chorobą lub zakażeniem: w przypadku śmierci wywołanej wirusem czy chorobą zakaźną (np. COVID-19) zaleca się przeprowadzenie specjalistycznej dekontaminacji w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa lub bakterii.

Profesjonalne odkażanie po zgonie – jak przebiega realizacja tej usługi?

Profesjonalna usługa w zakresie odkażania obejmuje kilka etapów, w tym m.in. wymienione poniżej:

  • ocena problemu – bardzo często pierwszym etapem jest kontakt telefoniczny lub osobista wizyta w danym miejscu. Dzięki temu pracownicy firmy zajmującej się odkażaniem są w stanie rzetelni ocenić typ zanieczyszczeń, a następnie – dobrać odpowiednie metody działania,
  • przygotowanie niezbędnych narzędzi i środków czyszczących, które zostaną wykonane podczas pracy,
  • dezynfekcja – na tym etapie bakterie, wirusy i inne zanieczyszczenia są eliminowane m.in. przy pomocy środków chemicznych,
  • dezodoryzacja – ostatnią fazą jest usunięcie nieprzyjemnych zapachów, które mogą powstać wskutek zgonu.

Odkażanie pozwala wyeliminować nieprzyjemne zapachy, zarazki, wirusy oraz zapewnić bezpieczeństwo i higienę w każdej z wymienionych sytuacji.

Profesjonalne odkażanie mieszkania po zgonie – dlaczego jest to takie ważne?

Zanieczyszczenia, które mogą wystąpić w wyniku śmierci, to przede wszystkim krew, tkanki, wydzieliny i inne substancje biologiczne. Są one głównymi przyczynami zanieczyszczenia biologicznego.

Po śmierci człowieka również bakterie, wirusy i grzyby znajdujące się w ciele mogą rozprzestrzeniać się w powietrzu, co bez wątpienia stwarza zagrożenie na przyszłość.

Substancje stosowane podczas higieny osobistej, takie jak farmaceutyki, środki dezynfekujące i inne przedmioty, także mogą zawierać zanieczyszczenia.

Płyny ustrojowe, które powstają w wyniku rozkładu ciała, także mogą być źródłem zanieczyszczenia.

Jak widać, w wyniku postępującego rozkładu ciała do atmosfery mogą przedostać się zanieczyszczenia biologiczne i chemiczne.

Czego nie wolno robić podczas odkażania mieszkania po zgonie?

Jesteś zainteresowany tym, by zlecić przeprowadzenie odkażanie mieszkania po zgonie? W takim wypadku unikaj samodzielnego odkażania miejsca zgonu, ponieważ może to okazać się szkodliwe dla Twojego zdrowia i życia innych osób. Jeśli masz taką potrzebę, zaleca się skorzystanie z pomocy wykwalifikowanej firmy wykonującej odkażanie.

Podczas samego odkażania należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie miejsca, w którym są prowadzone prace. W tym celu należy zamknąć dane pomieszczenie, aby zapobiec przeniesieniu zanieczyszczeń (ale także środków chemicznych, które wykorzystuje się podczas czyszczenia) innych obszarów budynku.

dezynfekcja

Kolejnym potencjalnym problem może okazać się niewłaściwe użycie narzędzi i chemikaliów do czyszczenia. Podczas używania sprzętu do odkażania postępuj zgodnie z instrukcjami producenta i używaj wyłącznie specjalistycznych chemikaliów.

Częstym błędem popełnianym w trakcie tego typu prac jest brak odpowiedniego ubioru. Aby chronić skórę i drogi oddechowe przed skażeniem, należy nosić odpowiednią odzież ochronną, taką jak kombinezon, rękawiczki i maska.

Odpady powstałe podczas odkażania powinny zostać poddane szczególnej obróbce przed wyrzuceniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *